Pupínky na určitých částech těla mívají svůj důvod – odhalte ho a zbavte se jich

Pupínky, zanícené chloupky či akné není jen nepříjemnou výsadou teenagerů. Potýkají se s nimi i dospělí. Často jejich vznik souvisí buďto s nevhodnou stravou nebo alergií na prací prášek, často je to ale něco úplně jiného. Obzvlášť objevují-li se vám pupínky jen na jednom konkrétním místě, lze jejich původ poměrně snadno logicky odvodit. Přinášíme vám seznam některých míst, kde se pupínky rády objevují, spolu s možnostmi důvodů, proč tomu tak je.

Hýždě

Pupínky na zadku mohou signalizovat příliš těsné spodní prádlo, alergii na prací prášek, anebo prostě jenom nedostatek hygieny. Pokuste se vylučovací metodou jejich původ vystopovat.

Brada a krk

Vyrážka a pupínky v oblasti brady a krku často souvisejí s potravinovými alergiemi. Tuto alergickou reakci často vyvolává přílišná konzumace mléčných výrobků, jako je samotné mléko, jogurty, tvarohy či sýry. Pokud trpíte vyrážkou v této oblasti, zkuste jejich spotřebu omezit.

Pakliže s tím mléčné výrobky nesouvisejí, zamyslete se, zda v poslední době nežijete příliš ve stresu. Zvýšená hladina stresového hormonu kortizolu se totiž rovněž projevuje zhoršením stavu pokožky ve zmíněných oblastech. Pokud tomu tak je, naučte se odpočívat a nedovolte stresu, aby ovládl váš život.

Záda a ramena

Pupínky v těchto oblastech často značí obtíže s trávením. Zkuste začít pít více vody, abyste činnosti svých útrob pomohli. Pokud i přesto problém přetrvává, poraďte se raději se svým lékařem.

Hruď či oblast dekoltu

Problematická pleť v této oblasti značí hormonální nerovnováhu. U žen může být spouštěčem užívání antikoncepčních tablet nebo těhotenství. U mužů dochází k vyrážce na hrudníku v případě příliš vysoké hladiny testosteronu. S nápravou této situace nám může pomoci lékař.

Lokty a předloktí

Na loktech bývají pupínky způsobeny většinou alergií, případně plísňovou infekcí.

Břicho

Červené pupínky na břiše často způsobuje vysoká hladina cukru či její nerovnováha. Snižte příjem sladkostí, a pokud pupínky nezmizí, navštivte lékaře.

Obrázky: Pixabay