Rádi projíždíte internet na svých chytrých telefonech těsně před spaním? Narušujete si kvalitu spánku a tím zvyšujete riziko rakoviny

Přiznejme se bez mučení, každý z nás si rád zahraje nějakou tu hru, projede, co je nového na internetu nebo hledá nejnovější zajímavé aplikace těsně před spaním. Po dlouhém dni si rádi popovídáte s přáteli přes sociální sítě, zkontrolujete předpověď počasí na další den nebo si jen tak prohlédnete, jaké krásné fotografie jste si pořídili tento víkend.

Bohužel, zjištění většiny výzkumníků ohledně užívání chytrých telefonů ve spojitosti s naším zdravím, nejsou nijak zvlášť pozitivní. Modré světlo vyzařující z telefonů, tabletů a počítačů velice škodí našemu zraku. Zároveň potlačuje tvorbu hormonu melatoninu, který ovlivňuje kvalitu našeho spánku. Bylo tedy zjištěno, že užívání chytrých telefonů je spojeno s následujícími třemi zdravotními problémy.

Zvýšené riziko rakoviny

Vystavujeme-li si modrému světlu v noci, narušujeme svůj spánek, což zvyšuje riziko vzniku rakoviny, zejména prsu nebo prostaty. Melatonin je totiž silným antioxidantem a přirozeně brání tělo proti rakovině. Modré světlo jeho tvorbu potlačuje.

Nespavost

Melatonin je spánkovým hormonem, tudíž reguluje celý spánkový cyklus. Narušení produkce melatoninu vede k nedostatku spánku a dalším komplikacím:

  • Nárůst hmotnosti
  • Deprese
  • Kardiovaskulární problémy
  • Špatná paměť
  • Stárnutí kůže
  • Pomalejší reakce

Poškození očí

Poškození sítnice, ztráta centrálního vidění a šedý zákal, to vše může nastat, budete-li se neustále vystavovat modrému světlu.

Jak jste na tom vy? Patříte k většině populace a rádi užíváte chytrý telefon převážně před spaním? Sdílejte článek mezi svými přáteli a rodinou a varujte je před možnými riziky.

Zdroj: healthyfoodhouse.com