Rakovina prsu – nebezpečná nemoc, kterou byste se měli naučit sami rozpoznat pomocí několika jasných příznaků

Rakovina každoročně zničí tisíce nevinný životů. Rakovina prsu je zvláště nebezpečná, protože na rozdíl od jiných typů existuje jen málo věcí, kterými jí předejít. Samozřejmě, nejlepší prevencí je žít zdravě, správně jíst a být fyzicky aktivní, ovšem rakovina prsu je genetickou záležitostí, což znamená, že je dědičná. Přesto, že nemůžete zabránit jejímu vzniku a vývoji, jsou alespoň způsoby, jak její příznaky zachytit včas, aby vaše šance na přežití byly co největší a zotavení co nejrychlejší. První věcí, kterou byste se měli naučit, je znalost a kontrola vlastního těla, abyste byli schopni poznat jakékoliv změny. Proto vám přinášíme způsoby, jak odhalit rakovinu prsu včas.

Zkontrolujte si prsa po každém menstruačním cyklu

Pravidelná kontrola prsou je nezbytná a ideální dobou je pro ni konec menstruace. Zvedněte ruku nad hlavu a prohmatejte si prso jedním prstem až do podpaží. Pokud ucítíte jakoukoliv změnu nebo bulku, měly byste okamžitě navštívit svého lékaře.

Měli byste vědět, co vlastně hledáte

Většina lidí bude reagovat pouze na bulky pod kůží, ale ty nemusí vždy znamenat rakovinu prsu. Mohou se objevit z mnoha různých důvodů, jako je infekce, jizva nebo cysta, které jsou často neškodné. Rakovinová bulka je zpravidla tvrdá, nepohyblivá a bolestivá, jakmile na ni zatlačíte. Objevit se mohou v prsu i podpaží.

Zdroj: en.stories.newsner.com

Ve čtení článku pokračujte na další stránce