Na rozdíl od jiných nemocí, které se projevují různými příznaky, lze varovné symptomy rakoviny slinivky břišní snadno ignorovat nebo dokonce nemusí být vůbec přítomny, dokud není nemoc v pokročilém stádiu, což ztěžuje její léčbu. Proč je tak těžké včas odhalit rakovinu slinivky?
Rakovina slinivky má 2 typy
Slinivka břišní se nachází hluboko uvnitř těla, takže rané nádory nemohou lékaři během rutinních fyzických vyšetření vidět ani cítit. Pacienti obvykle nemají žádné příznaky, dokud se nádor nezvětší nebo se již nerozšíří do jiných orgánů. Je tedy důležité znát rizikové faktory rakoviny slinivky břišní.
Stejně jako u jiných druhů rakoviny je rakovina slinivky způsobena tím, že abnormální buňky nalezené v orgánu rostou, dělí se a tvoří nádor. Existují 2 typy nádorů rakoviny slinivky břišní-exokrinní a endokrinní. Znát typ nádoru je důležité, protože každý druh působí jinak a reaguje na jinou léčbu. Více než 90 % nádorů slinivky břišní je exokrinních a méně než 10 % endokrinních. Ty druhé se často vyvíjejí pomaleji než ty první.
Příčiny rakoviny slinivky
Přesné příčiny rakoviny slinivky nejsou zcela známy. Některé z rizikových faktorů zahrnují rodinnou anamnézu, kouření, obezitu a stravu s vysokým obsahem červeného masa. To ale neznamená, že u každého člověka s těmito rizikovými faktory se vyvine rakovina slinivky.
Specifické příznaky, na které si dát pozor
Možné příznaky rakoviny slinivky břišní jsou mírné, rozmanité a často se ani nevyskytují před progresí onemocnění. Jakmile je rakovina pokročilejší, některé z varovných příznaků mohou zahrnovat únavu, ztrátu hmotnosti a bolesti zad.
Shutterstock
Dalším častým příznakem rakoviny slinivky je žloutenka (kůže a oční bělmo zežloutnou). To se může stát, když nádor zablokuje žlučovod, který spojuje slinivku břišní s játry. Tyto zvýšené hladiny bilirubinu (barviva žluči) v krevním řečišti jsou zodpovědné nejen za žloutenku, ale také za svědění kůže, tmavou moč a světle zbarvenou stolici.
Bolestivá, svědivá vyrážka
Rakovina slinivky může způsobit zvýšení hladiny cukru v krvi, což vede k bolestivé, svědivé vyrážce. Obvykle začíná v částech těla s kožními záhyby, jako jsou například třísla, a odtud se šíří. Má červený a šupinatý vzhled se suchými bílými nebo žlutými skvrnami. Pokud se u vás projeví takový typ vyrážky nebo jiné podezřelé příznaky, objednejte se co nejdříve ke kontrole u lékaře.
Úvodní obrázek: Scientific Animations/CreativeCommons/Attribution 4.0, Zdroj: Biomedcentral.com, Ncbi.nlm.nih.gov