Rané signály, kterými tělo upozorňuje na blížící se problémy s játry. Poznejte je, dokud je čas

Onemocnění jater může vyvolat zvláštní příznaky způsobující změny na pokožce. Neobvykle mastná pleť a zvýšený výskyt pupínků jsou hlavní příznaky nemoci jater. Na nose a na čele si můžete všimnout koncentrovaného tuku, stejně jako hnědých a kulatých skvrn na obličeji. Vaše tělo může mít problém s játry, pokud máte na mnoha místech červené a svědivé vyrážky.

Nejčastějšími příznaky onemocnění jater

Příznaky se mohou objevit nečekaně nebo mohou být dlouho skryté. Pozor si dávejte na bolesti v oblasti jater, na neočekávanou ztrátu hmotnosti nebo další příznaky:

  • Nevolnost
  • Stupňující únava

Patří sem také příznaky, které se objevují jen zřídka, jako jsou problémy s trávením a nadýmáním, zvýšení tělesné teploty nebo zarudnutí očí. U tučných jater se objevují také slabost paměti a problémy se zapomínáním. Příčin existuje také několik. Onemocnění může vzniknout v závislosti na problému s obezitou, cukrovkou nebo může důležitou roli hrát věk.

Jak se dají nemocná játra vyléčit?

Při léčbě tohoto onemocnění jater jsou dva různé způsoby léčby v závislosti na postupu onemocnění. Pokud je onemocnění diagnostikováno v počátcích, nemusí ještě nastat chirurgický zákrok k odstranění tukových vrstev v játrech.

Rozpad pokožky není příčinou, ale důsledkem ztučnění jater. Proto se objeví akné na tváři, zhoršení rovnováhy vlhkosti v pokožce, různé vyrážky a další. Masky, kúry a další prostředky pro naši pleť v tomto případě moc nepomohou. Mohou sice na chvíli ulevit, ale v důsledku stejně musíte navštívit lékaře, aby předepsal vhodnou léčbu, pokud se onemocnění jater potvrdí.

K léčbě můžete použít bylinky, které vás zbaví problémů s jaterním tukem a také kožními problémy. Jedním z přírodních léků je citronová voda. Stačí vložit plátek citronu do teplé vody a poté sklenici této vody vypít. Takových sklenic vypijte denně 10-12 a všímejte si změn na vaší pokožce. Další možností, jak předejít tukovým játrům, je konzumace zeleninových jídel vařených v kokosovém oleji.  Zkusit můžete i avokádo, které přidejte do jídel jako je hummus s omáčkou tahini a cizrnou. Rozdíl poznáte jak na játrech, tak na své pokožce.

Vyměňte nezdravé jídlo za zdravý životní styl

Vynechat byste měli tučná jídla, sladkosti a samozřejmě alkohol, který může za ztučnělá játra velkou měrou. Celkově je důležité změnit životní styl, abychom se dožili vyššího věku a neměli problémy se zdravím. Omezit byste rozhodně měli sacharidy, které jsou součástí pečiva, příloh nebo chipsů či preclíků.

Zkuste do stravy zapojit také zeleninové šťávy. Mají na játra skvělý vliv, stejně jako zdravé tuky, které se nacházejí v rybách, olivovém oleji nebo v semínkách či ořeších. Rostlinné oleje a margaríny mohou játrům ublížit, stejně jako smažená jídla.

Ke zdravému životnímu stylu patří také pravidelný pohyb. Je jedno, jestli si vyberete rychlou chůzi, běh nebo plavání. Sport by vás měl hlavně bavit, proto si vyberte takový, který vás bude bavit několik let a nevzdáte se po prvních neúspěších. Mezi bylinky, které podpoří funkci jater, patří ostropestřec mariánský, vitamíny a minerály, kyselina listová, selen nebo zinek. Pít byste měli hodně zeleného čaje a do stravy zahrnout potraviny bohaté na taurin nebo L-cystein.

Obrázky: Freepik, Zdroj: Onhealth.com