Ranní únava i po několika hodinách spánku – možná děláte tyto chyby

Probudit se v ranních hodinách a fungovat je pro většinu z nás naprosto nemožnou záležitostí, zvláště ve dnech, jako jsou například pondělky a za okny je ještě tma. Dokonce ani to, že jsme tentokrát šli spát brzy a máme za sebou několik hodin spánku, nám nepomáhá cítit se svěže, vesele a plni energie. Možná je to tím, že děláme následující chyby.

Neabsolvujete všechny fáze spánku

Během spánku prochází naše tělo několika fázemi, jejichž délka a hloubka je jiná. Zpravidla tvoří 5 kompletních cyklů. Proto musíme spát nejméně 7,5 – 8 hodin denně. Probudit byste se měli, jakmile proběhnou všechny fáze spánku a vy budete schopni rychle obnovit svalové funkce.

Probouzíte se v hluboké fázi spánku

Pokud se probudíte během hlubokého spánku, je pro vás procitnutí nejtěžší, a to vše kvůli nedokončeným neurochemickým procesům probíhajících v této fázi. Budíte-li se z nějakého důvodu uprostřed noci, vaše kvalita spánku je již narušena.

Před spaním používáte elektronická zařízení

Spánek může být také narušen modrým světlem vycházejícím z našich mobilních telefonů, počítačů nebo televize.

Pozdní stravování

Místo vydatné večeře a nočních svačinek, zvláště jsou-li kořeněné, slané nebo mastné, si raději dopřejte potraviny, které zvyšují kvalitu spánku – banán, sklenice teplého mléka, hrst mandlí nebo lehký sendvič z celozrnného pečiva.

Užívání některých léků

Špatný spánek může být vedlejším účinkem některých léků, které užíváte. Zkuste se poradit se svým lékařem nebo si pečlivě pročíst příbalový leták.

Ložnice není dostatečně chladná

Místnost, kde spíte by měla mít optimální teplotu pro zdravý spánek, což je asi mezi 18 a 21 stupni. Vždy je lepší mít o jednu deku víc, ale pokoj by měl být vždy udržován v chladu, takže pamatujte na to, že před spaním je třeba větrat.

Sportujete před spaním

Sportování tak hodinu před spaním také není žádoucí. Mnohem lépe uděláte, pokud se půjdete projít na čerstvém vzduchu rychlejším tempem. Intenzivní fyzickou i duševní prací zvyšujete aktivitu mozku, což nepříznivě ovlivňuje spánek.

Zvažte všechny tyto informace a dopřejte si spánek, po kterém budete ráno aktivní jako nikdy dříve. Sdílejte tento článek mezi svými přáteli a rodinou.

Zdroj: interesno.fun