Rasa a velikost psa určuje délku jeho života

Říká se, že psí věk je třeba vynásobit sedmi, aby se to dalo převést na lidské prožité roky. Průměrně se psi dožívají takových 13 let, ale co možná víc z nás neví, je fakt, že to hodně závisí na jejich vzrůstu a plemeni.

Úvod do života našich miláčků

Nikdo si nechce připustit, že jejich zvířecí člen rodiny jednou umře. Ale musíme se postavit pravdě čelem, čeká to každého. Je důležité o délce jejich života vědět dřív, než si nějakého mazlíčka vůbec pořídíme. Může to zcela ovlivnit naši volbu, protože pokud s ním počítáme i do vzdálenější budoucnosti, není od věci si pořídit pejska s dlouhou životností. Pojďme se tedy podívat na problematiku našeho článku.

Jak to s velikostí vlastně je

Ač vás to možná překvapí, plemena většího vzrůstu mají až o polovinu menší životnost než ti menší. Je to k pousmání, protože kdybyste laikovi vedle sebe postavili roztřesenou hubenou čivavu, kterou bez problémů dáte do kabelky a statného vlčáka, okamžitě by s přesvědčením odvětil, že čivava musí mít délku života rozhodně menší. Opak je ale pravdou, protože zatímco takový malý pejsek je schopen dožít se až neuvěřitelných 20 let, ubohému vlčákovi se věk úmrtí pohybuje mezi 8 a 13 lety. Je tedy důležité budoucí volbu mazlíčka dobře promyslet.

Jednotlivá plemena a kolik se dožijí

Ono se asi lehce řekne malí a velcí psi, ale málokdo si pod tím je schopen něco představit. Pojďme se tedy na ty rasy kouknout podrobněji.

  • Do 15 let – Francouzský pudl, maltézský bischon, bígl, boxer, mopslík, husky, zlatí retrívři
  • Do 12 let – Dalmatini, pes čau čau, basetský pes, labrador
  • Do 11 let – Akita inu, francouzský buldoček, rotvajler

Pak tu jsou ti, co jsou schopní se délkou života schopni se dostat i na těch 17 nebo 20 let. Sem tedy paradoxně patří jezevčíci a čivavy. A pokud si tedy hodláte koupit pejska jako parťáka do karantény, doufám, že vám článek pomohl.

Obrázky: Pixabay