Recyklujte zbytky ředidla po čištění štětců na malování. Ukážeme vám, jak na to, aby planeta netrpěla

Čistění barev na bázi oleje po dokončení malování za sebou zanechává kalný odpad a zbytky ředidla, kterých se musíme správným způsobem zbavit. Vypouštění takového odpadu je nebezpečné a škodlivé pro nás i životní prostředí, protože zpravidla obsahuje veliké množství toxických chemikálií. Držte se proto následujících kroků, které vám pomohou zlikvidovat odpad po malování domu přijatelnější cestou.

Speciální kontejner

Ukázalo se, že ředidla použitá k čištění štětců nebo válečků lze znovu využít. První důležitou věcí tedy je, abyste našli nádobu, do které tekutinu nalijete. Je jedno, jestli se bude jednat o plastovou láhev nebo plechový kontejner. Hlavně si nádobu nezapomeňte označit, jaký obsah se v ní nachází.

Recyklace použitého ředidla

Poté, co vyčistíte štětce a válečky, nechte veškerý kalný materiál usadit na dně. To může trvat den až dva. Doporučujeme nechat v garáži nebo na jiném místě, kde vás nebudou obtěžovat výpary z ředidla. Následně horní část (relativně čisté rozpouštědlo) slijte do vyhrazené nádoby a zbytky na dně nechte ve staré plechovce. Pevně uzavřete a uložte společně s ostatními malířskými potřebami pro budoucí čištění.

Příprava zbytků k likvidaci

Než budete moci spodní vrstvu zbytků vyhodit, musíte počkat, až se ředidlo z kalného dna vypaří. Opět je dobré vybrat místo, kde výpary nebudou znečišťovat vzduch, který dýcháte. Jakmile jsou zbytky zcela suché, můžete nádobu vyhodit do běžného odpadu. 

Správný postup úklidu po malování má mnoho přínosů pro životní prostředí, vaši peněženku i váš čas a úsilí. 

Jak se vám dnešní článek líbil? Pokud se vám zdál užitečný, neváhejte jej sdílet mezi svými přáteli a rodinou.

Zdroj: familyhandyman.com