Rekord v délce zmrazeného embrya a úspěšným porodu zdravého miminka. Zázrak, díky kterým se více neplodných žen stane matkami

Rodiče Ben a Tina Gibsonovi z Tennessee mají dvě velmi zvláštní dcery: obě vytvořily rekordy, když se narodily jako nejdéle zmrazená embrya, která byla přivedena na svět. Jejich nejnovější přírůstek, Molly, se narodila v říjnu 2020 a byla zmrazena jako embryo v říjnu roky 1992. Její genetický sourozenec Emma vytvořila v roce 2017 rekord jako nejdéle zmrazené embryo. V té době bylo 24 let zcela rekordních, ale její sestra ji nyní předčila.

Nový rekord

Molly Gibsonová se mohla narodit kdykoli za posledních 27 let, ale tím, že se narodila letos v říjnu, se již zapsala do historie. Světlo spatřila 26. října 2020 poté, co strávila 27 let zmrazená jako embryo, než byla v únoru 2020 implantována do dělohy své matky. To, že byla tak dlouho zachována a narodila se zcela zdravá a živá, je opravdový zázrak.

Šance nepotřebných embryí na nový život

Tato embrya byla obě vytvořena za cílem léčby neplodnosti, ale nikdo si tehdy nemyslel, že by mohla tak dlouho přežít a narodit se stále jako zdravé děti plné života. Bylo to umožněno díky znalostem moderní medicíny, která, zdá se, už nezná žádné hranice. Je jasné, že zmrazením lze život zachovat na dlouho, ale vědci netušili, že je možné počkat se zavedením embrya tak dlouhou dobu, a navíc že výsledný plod bude zcela v pořádku. Pokusy ale potvrdily, že to skutečně možné je, a to dává naději mnoha neplodným párům na vlastní děti.

Jak to celé proběhlo?

Gibsonovi se spojili s Národním dárcovským centrem embryí. Jedná se o organizaci, která shromažďuje darovaná embrya, jež nebyla použita páry při oplodnění (IVF), tedy ve zkumavce. Následně jsou tato embrya dále nabízena rodičům, kteří sami počít nemohou.

Více rodičů díky novým technologiím

Možná se tedy i v budoucnu dočkáme podobných párů, které se budou moci stát rodiči díky novým technologiím. Je to rozhodně lepší varianta než nepotřebná embrya bez využití zlikvidovat. Podobné projekty by se měly rozvíjet po celém světě, aby se metoda IVF stala eticky přijatelnější a mohl být využit její plný potenciál.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Dailymail