Respirační problémy, které většina lidí nepovažuje za nebezpečné. Všechny však vyžadují kontrolu lékařem

Kašel a dušnost jsou respirační příznaky, ne nemoci, které mohou mít různé příčiny a rozhodně je potřeba je zkontrolovat lékařem. Totéž platí pro další příznaky, jako je hemoptýza (vykašlávání krve), pískavé dýchání, tvorba hlenu a bolest na hrudi. Ačkoli se některé mohou zdát jako neškodné, vždy je nutné v těchto případech navštívit doktora.

Dušnost

Dušnost je rozdělena do různých forem v závislosti na některých jejích vlastnostech.

  • Akutní (objeví se náhle)
  • Chronickou (pokud příznaky trvají delší dobu)

Tento respirační příznak je třeba vždy nechat zkontrolovat lékařem. U každého pacienta, u něhož se vyskytne, je možné, že se objeví i další nálezy, jako je tachykardie, tachypnoe, cyanóza a horečka. Během klinického vyšetření je možné pozorovat pokles pohyblivosti hemithoraxu, použití pomocných svalů dýchání a sípavého dýchání.

Kašel

Kašel je intenzivní a násilné vydechnutí, kdy se tělo snaží z plic odstranit:

  • Sekrety
  • Škodlivé látky
  • Hlen

Kašel je charakterizován jako suchý (bez hlenu) nebo jako produktivní (pokud je doprovázen výtokem). Je také klasifikován jako akutní nebo jako chronický (pokud trvá déle než 3 týdny),

Hemoptýza

Hemoptýza je prolévání krve kašlem neboli vykašlávání krve. Krev může být jasně červená nebo tmavá, může se vyskytovat společně s hlenem. Obvykle je množství krve malé. Existují však případy, kdy je hemoptýza velká a život ohrožující. Když si někdo všimne tohoto respiračního příznaku, měl by okamžitě vyhledat lékařskou pomoc.

Sípání

Sípání je výsledkem spěšného průchodu vzduchu zúženými dýchacími cestami do plic. Pacienti jej popisují jako „pískání dechu“. Sípání může být způsobeno různými nemocemi, zejména těmi souvisejícími s dýchacím systémem.

Vykašlání

Vykašlávání je směs sekrecí z dýchacích cest, která je eliminována kašlem. Obvykle se denně produkuje malé množství hlenu, které je určeno k odstranění škodlivých látek a částic z bronchiálního stromu, aniž by došlo ke kašli. V případě zánětu průdušek se však produkuje velké množství hlenu. V tomto případě přichází i se silným kašlem.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Healthline.com