Revmatoidní artritida a strava: Jak pomocí správně nastaveného jídelníčku zmírnit nepříjemné příznaky

Od 30. let 20. století vědci zkoumají vztah mezi stravou a revmatoidní artritidou. Ačkoli neexistuje žádná cílená léčba revmatoidní artritidy, zdá se, že některé potraviny a doplňky stravy mohou pomoci výrazně zmírnit příznaky nemoci.

Základní stravovací doporučení

Pacienti s revmatoidní artritidou musí dodržovat zdravou a vyváženou stravu, která zajistí normální tělesnou hmotnost. Jejich strava by měla mít následující vlastnosti:

  • Rozmanité potraviny
  • Preference celozrnných produktů, zeleniny a ovoce
  • Omezení potravin s vysokým obsahem tuku, nasycených tuků, cholesterolu a cukrů
  • Mírná konzumace alkoholických nápojů

Nejlepší je vyhnout se průmyslově zpracovaným potravinám, které mají často vysoký obsah konzervačních látek, jednoduchých cukrů a nasycených tuků. Čím větší kontrola konzumovaných potravin, tím větší přínosy pro léčbu revmatoidní artritidy, ale i pro celkové zdraví.

 

Mononenasycené a polynenasycené omega-3 tuky

Olivový olej je potravina, u které bylo prokázáno, že snižuje zánět, a to jak kvůli mononenasyceným tukům, tak díky obsahu antioxidačního vitamínu E. Mononenasycené tuky v kombinaci s omega-3 mastnými kyselinami vytvářejí silnou přirozenou protizánětlivou ochranu u pacientů s revmatoidní artritidou. Omega-3 tuky se nacházejí v obohacených rostlinných margarínech, v ořechách, jako jsou mandle, v rybách, zvláště těch tučných, jako je losos, a v mořských plodech.

Antioxidanty

Oxidace je přirozený proces, který úzce souvisí se zánětlivou artritidou a vede k poškození buněk a tkání. Antioxidační látky jako vitamíny C a E, karoten, lykopen a flavonoidy tento proces zpomalují. Tyto složky se nacházejí především v ovoci a zelenině. Z tohoto důvodu by se mělo konzumovat více těchto potravin, které jsou velmi bohaté na antioxidační složky.

Řešení podvýživy a nutričních nedostatků

Nejčastěji pozorované nedostatky vitamínů a minerálů u pacientů s revmatoidní artritidou jsou folát, vitamíny B6, B12, C, D, E, vápník, hořčík, zinek a selen. Přestože je jídlo vždy preferovaným zdrojem vitamínů a minerálů, může být někdy potřeba, aby pacienti užívali výživové doplňky ke kompenzaci nutričních nedostatků a ke zlepšení jejich stavu. Zvýšený příjem antioxidantů, jako je vitamín E a nepřímo i selen, může snížit volné radikály na vnitřním povrchu kloubů, ale i otoky a bolesti.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: webmd.com