Riziko nočních směn pro pacienty s hypertenzí. Studie ukazují hrozivé výsledky

Co je to kardiometabolická multimorbidita a jak moc její riziko zvyšují noční směny? Spousta lidí pracuje na směny, někdo dokonce celý život. Práce v noci už těmto lidem nepřijde nic zvláštního a vlastně jsou na ni i zvyklí, že jim nedělá tak velké problémy. Ovšem i když se můžete cítit dobře, z dlouhodobého hlediska se podle nové studie může práce v noci ukázat jako nebezpečná pro zdraví pracovníků trpících vysokým krevním tlakem.

Zvyšuje se riziko srdečních problémů a cukrovky

Jak se ukázalo, hypertonici, kteří pracují v noci, mají zvýšenou šanci na rozvoj kardiovaskulárních problémů a cukrovky. Pokud totiž spí nedostatečně nebo dlouho po skončení směny, riziko, které podstupují, se ještě zvyšuje.

Nová zjištění jsou publikována v Journal of the American Heart Association. Jak vědci vysvětlují, podívali se na data od 36 939 dobrovolníků s průměrným věkem 55 let. Až 30 800 z nich mělo pevnou denní pracovní dobu. Zbytek dobrovolníků pracoval na směny.

  • 3 065 téměř nikdy nemělo noční směnu
  • 1 762 odpracovalo každý měsíc několik nočních směn
  • 1 312 pracovalo obvykle, ne-li výhradně, v noci

Více problémů

Hypertenzí, na kterou užívali léky, trpělo v průměru 56 % pracovníků. Toto procento vykazovalo malou odchylku v závislosti na pracovní době. Vědci sledovali zdraví svých dobrovolníků téměř 12 let. Mezitím se u 5 935 z nich vyvinula kardiometabolická multimorbidita. Tento termín popisuje koexistenci více kardiovaskulárních a metabolických onemocnění u člověka. V této studii byla kardiometabolická multimorbidita definována jako koexistence vysokého krevního tlaku s cukrovkou, ischemickou chorobou srdeční nebo cévní mozkovou příhodou.

Jaké jsou výsledky?

Jak data ukázala, mezi hypertoniky pracujícími na noční směny bylo o 16 % vyšší riziko rozvoje dalšího onemocnění ve srovnání s těmi, kteří pracovali pouze ve dne. Důležité však bylo i to, kolikrát měsíčně dobrovolníci pracovali v noci. Zejména ti, kteří pracovali v noci až 10x za měsíc, byli vystaveni o 14 % vyššímu riziku. Ale ti, kteří pracovali na noční směny častěji než 10x za měsíc, měli o 19 % vyšší riziko. Riziko však bylo o 26 % vyšší, pokud spali po skončení směny:

  • Nedostatečně (méně než 7 hodin)
  • Dlouho (více než 8 hodin)

„Směnný provoz je stále běžnější. Hypertenze je navíc hlavním rizikovým faktorem kardiometabolické multimorbidity. Je proto životně důležité objasnit souvislost mezi prací na směny a kardiometabolickým zdravím,“ řekl vedoucí výzkumník Dr. Yongping Bai. „Tato studie naznačuje, že práce v noci je spojena se zvýšenými kardiometabolickými problémy u pacientů s hypertenzí.“

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Heart.org , Ncbi.nlm.nih.gov,  Medicalxpress.com