Rostliny, které by se neměly vyskytovat v blízkosti jahod. V opačném případě hrozí ztráta úrody

Všichni si chceme každoročně užít bohatou úrodu ovoce a zeleniny, ale ne vždy se nám přání splní. Důvodem, proč si nevychutnáme lahodné plody, mohou být některé základní chyby, které děláme již při sázení. Proto je dobré vzít v úvahu několik užitečných rad. Chcete-li se letos těšit především ze sladkých jahod, dbejte na to, aby se v jejich blízkosti nevyskytovaly tyto rostliny.

Co dělat pro bohatou úrodu jahod?

Jahody jsou jednoduchou rostlinou k pěstování. Za příznivých podmínek mohou jahody přinést velmi bohatou úrodu. Existuje však několik tipů, které musíte vzít v úvahu, jinak riskujete, že sazenice uhynou dříve, než přinesou ovoce.

V závislosti na odrůdě mohou jahody plodit od konce jara do začátku léta, dokonce i na podzim. V chladném podnebí by měly být sazenice jahod vysazeny brzy na jaře, ale v teplých oblastech je lze zasadit i na podzim. Jahody potřebují pro zdravý růst bohatou vlhkou půdu. Po výsadbě lze ke kořenům rostlin umístit mulč, který udržuje teplotu u kořenů jahodníku, zadržuje vlhkost, snižuje pravděpodobnost růstu plevele a budoucí plody udrží nad zemí. Pro optimální růst je nutná chladnější půda.

Jaké rostliny byste neměli sázet v blízkosti jahod?

Je velmi důležité, jaké rostliny k sazenicím jahodníku vysadíte. Některé totiž mohou ukrývat škůdce nebo přitahovat hmyz, který bude mít negativní vliv na ovoce. Jiné mohou šířit škodlivé plísně nebo dokonce nemoci.

Pokud se chcete vyhnout kontaminaci jahod škůdci, nesázejte v jejich blízkosti – rajčata, lilek, brambory, melouny, papriky, růže a mátu. Některé z nich mohou dokonce vést k úplnému uvadnutí ovoce.

Nepřelijte a nepřehnojte

Po ujištění, že sazenice jahodníku jsou zasazeny na správné místo, můžete bezpečně očekávat bohatou úrodu. Rostlině dopřejte maximálně 5 cm vody u kořene týdně, ale dávejte pozor, abyste ji nepřelili, protože by uschla. Pokud naopak dodržíte uvedené množství, pochutnáte si na opravdu šťavnatých plodech. Co se týká hnojiva, dejte pozor, abyste ho nepoužili příliš mnoho, protože listy přerostou a rostlina samotná moc nepokvete.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: strawberryplants.org