Věnujte pozornost vašemu vylučování: Rozdělení stolice do jednotlivých kategorií, které prozradí, jak je na tom zdraví trávicího traktu

Když mluvíme o zdraví střev, nejde jen o náš žaludek, ale ve skutečnosti se jedná o cestu od úst až řitnímu otvoru – od toho, co jíte, až po to, co vylučujete. Když mluvíme o vylučování, je nezbytné, aby člověk měl zdravé vyprazdňování, což znamená, že jste schopni každý den snadno vyprázdnit svá střeva. Věnujte proto pozornost své stolici.

Střeva jsou ukazatelem zdraví trávicího traktu

Věnovat pozornost pohybům střev je velmi důležité, protože jsou silným ukazatelem zdraví vašeho trávicího traktu. Vaše stolice může skutečně prozradit, zda máte zdravé, dobře fungující tělo nebo zda nesete známky infekce, trpíte zažívacími potížemi či jinými vážnými zdravotní problémy.

Stolice rozdělené do jednotlivých kategorií

Bristolská škála stolice vytvořená Kenem Heatonem z University of Bristol v roce 1997, je skvělým nástrojem k identifikaci typu vaší stolice a toho, zda spadá do zdravé kategorie či nikoli. Těchto sedm kategorií, založených na velikosti a struktuře, je:

  • Tvrdá, oblázková stolice
  • Šupinatá stolice, která je tvrdá a bolestivá
  • Dobře tvarovaná, zdravá stolice s některými prasklinami
  • Lehce vykonaná, zdravá a hladká stolice
  • Snadno vykonaná, měkká a kašovitá stolice
  • Měkká stolice, která není dobře tvarovaná
  • Tekutá stolice

Stolice typu 1 a 2 jsou stolice, které se v tlustém střevě usazují již delší dobu a jsou příznakem zácpy. Typy 3 a 4 jsou známkou zdravého trávení a jsou považovány za optimální formu stolice. Vaším cílem by mělo být, aby váš životní styl vedl ke zdravé stolici spadající do typu 3 nebo 4. Typy 5 až 7 jsou v tlustém střevě nejkratší dobu a mohou naznačovat průjem.

Jak napravit zdraví střev

Zůstaňte aktivní, budete tak mít minimální žaludeční problémy, což přispěje ke zdravějšímu a delšímu životu. Kromě toho pro zdravá střeva musíte mít dobrý noční spánek a jíst doma vařené potraviny, které nejsou zpracované a jsou sezónní. Vyhněte se jakýmkoli baleným produktům a zařaďte do svého každodenního jídelníčku potraviny, jako je rýže, luštěniny, dýně a tvaroh. A konečně, nezapomeňte pít hodně vody pro šťastná a zdravá střeva.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Webmd.com, Healthpartners.com