Nenechte se zmást roztomilým vzhledem. Slunéčko východní je nebezpečně podobné berušce, ale může být zdraví nebezpečné

Když berušky navštíví náš dům, pravděpodobně to pro nás není důvod k obavám. Nenechte se ale zmást jejich roztomilým vzhledem. Jak se ukazuje, neměli bychom je nechat jen tak poletovat po našich oknech, protože nevíte, zdali máte co dočinění s beruškou nebo slunéčkem východním.

Brouk velmi podobný berušce

Tento škodlivý brouk je nebezpečně podobný berušce, říká se mu také harlekýn nebo asijská beruška. Vypadají skoro jako beruška, ale rozdíl mezi nimi je až děsivý. Jednou z hlavních odlišností je, že koušou lidi i zvířata. Někteří lidé dokonce zaznamenali alergické reakce postihující kůži a dýchací cesty. Pokud navíc tento hmyz napadne váš domov ve větším počtu, může zničit nábytek. Budete-li se je snažit zabít, zanechají za sebou trvalé skvrny a uvolňují nepříjemný zápach, kterého se zbavíte opravdu těžko. Nejlepší je odstranit je vysavačem.

Nejčastěji se vyskytují na podzim

Jejich přítomnost v Evropě byla poprvé zjištěna ve Francii v roce 1991. Asijské berušky se nejčastěji vyskytují na podzim, před zimou hledají úkryt v tmavých koutech našich domovů. Roj se může skládat až z tisíců jedinců. Jsou druhem, který ohrožuje původní druhy slunéček. Rychle se rozmnožuje a obsazuje výklenky dříve obsazené místními beruškami. Je také dravější a požírá vajíčka a larvy jiných druhů slunéček.

Je těžké jej rozpoznat

Asijská beruška má mnoho barev, takže je opravdu těžké ji bez znalosti poznat. Musíte se dívat velmi pozorně, abyste ji odlišili od nevinné berušky. Obvykle má na hlavě a krku písmeno M nebo W, spoustu černých teček a červené nebo oranžové tělo. Vyskytuje se také v černé barvě se dvěma nebo čtyřmi oranžovými či červenými tečkami. Vyniká také tím, že je mnohem větší než běžné berušky.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Nj.com