Rozmanité využití citrónu. Dokáže vypudit hmyz i osvěžit dech

O zdravotních výhodách citrónu už jistě víte, nejznámější je, že podporuje naši imunitu už od raného dětství, aby se nám vyhnuly veškeré viry a bakterie, které na nás útočí ze všech stran. Málokdo ale tuší, že citrón může pomoci i při řešení každodenních problémů. Dnes vám představíme hned několik z nich.

Neutralizace pachů z dřevěného prkénka

Prkénka na krájení dostávají dnes a denně ty největší rány zápachu od různých potravin, ať už jsou to ryby, cibule nebo česnek. K neutralizaci všech pachů vám bude stačit polovina citrónu, kterou přejedete několikrát po sobě plochu prkénka a všechen nepříjemný zápach zmizí. Tuto metodu můžete použít i na nerezové povrchy, které po použití citrónu zůstanou krásně lesklé.

Dezinfekční a antibakteriální vlastnosti

Díky citrónu můžete dobře omývat zeleninu i ovoce. K tomu vám pomůže rozprašovací lahev, do které přidáte vylisovanou citrónovou šťávu a nastříkáte na zeleninu a ovoce. Jemná citrónová vůně už je jen příjemným bonusem.

Osvěžení dechu

Napadlo vás někdy místo žvýkaček použít čerstvě vymačkanou citrónovou šťávu na osvěžení dechu? Funguje to skvěle, ale musíte si dát pozor, aby šťáva nezůstala v ústech příliš dlouho, jinak riskujete poškození zubní skloviny. Buď ji spolkněte nebo vyplivněte po několika minutách kloktání.

Provoněná místnost i skříň

Zapíchejte do několika koleček citrónu hřebíček a zavěste buď v místnosti nebo do skříně. Citrón časem uschne a zanechá za sebou jemnou citrusovou vůni s nádechem hřebíčku.

Odstranění skvrn z oděvu

Vylijte do nádržky u pračky sklenici citrónové šťávy. Prádlo získá příjemnou citrónovou vůni a zároveň zůstane bez jakýchkoli skvrn. V případě většího znečištění smíchejte citrónovou šťávu s jedlou sodou v poměru půl na půl a naneste přímo na skvrnu ještě před samotným praním.

Odpuzování hmyzu

Léto máme již v plném proudu a s ním bohužel kromě pěkného počasí nastává období útoků všemožných druhů otravného hmyzu. Tomu ale nedělá dobře štiplavý zápach citrónu. Nastříkejte tedy citrónovou šťávu podél okenních parapetů nebo do rohů. Můžete si být jistí, že vás už nebudou otravovat žádní pavouci, mravenci, komáři nebo švábi. Pro větší jistotu můžete šťávu přidat i do kýble s vodou a vytřít podlahu.

Obrázky: Pixabay