Různé barvy banánů přinášejí různé zdravotní benefity. Neodsuzujte ani ty s hnědými fleky

Banány jsou jedním z nejvíce konzumovaných druhů ovoce na světě, a to rozhodně z dobrého důvodu. Jsou bohaté na vitamíny, které jsou nezbytné pro naše zdraví. Obsahují vitamíny A, C, B6, jsou také plné antioxidantů a vlákniny, jinými slovy jsou plné všeho, co naše tělo potřebuje, aby správně fungovalo. Každý banán, ať už zelený, žlutý, s hnědými fleky nebo tvrdý, má co nabídnout.

Hojný obsah draslíku

Jeden banán obsahuje až 465 mg draslíku, což znamená, že lidé trpící nedostatkem tohoto minerálu by měli každý den jíst alespoň jeden banán. Navíc, jak všichni víme, banány můžeme na pultech obchodů najít v různých barvách. Každá barva má své vlastní charakteristické zdravotní přínosy. Jaké benefity jednotlivé barvy přináší pro naše tělo?

Zelené banány

Začněme těmi nejzelenějšími banány. Jsou klíčové, když se snažíte udržet přiměřenou hladinu cukru v krvi. Zelené banány mají velmi nízký glykemický index, což z nich dělá skvělou svačinu pro ty, kteří si potřebují dávat velký pozor na hladinu cukru. Mladé a nezralé banány vás také na dlouhou dobu zasytí.

Žluté, ale tvrdé banány

Mají mnohem sladší chuť než nazelenalé a mladé banány. Tělo je dokáže celkem snadno strávit. Když je banán úplně žlutý, antioxidanty, které obsahuje, jsou schopny chránit vaše tělo před mnoha nemocemi.

Zralý žlutý banán s hnědými flíčky

Tento banán je také bohatý na antioxidanty a je výborným pokrmem pro lidi bojující s rakovinou. Tmavě skvrnitý banán obsahuje TNF, látku zvanou tumor necrosis factor (faktory nekrotizující nádory), která je účinná v boji proti abnormálním buňkám. Kromě toho dodává více energie než jiné druhy a je také dobrý pro udržení normálního krevního tlaku.

Měkký a hnědý banán

Můžeme si myslet, že banány, které jsou již velmi měkké a hnědé, nemají ze zdravotního hlediska mnoho co nabídnout. Banán v této barvě je mnohem sladší než výše uvedené druhy, ale má své zvláštní schopnosti. Obsahuje velké množství tryptofanu, který snižuje stres a úzkost. Je také bohatý na různé živiny, které podporují zdraví svalů a kostí.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Insidehook.com, Greatist.com