Podvody u samoobslužných pokladen stále přibývají. Obchodní řetězce chystají rázná opatření

Samoobslužné pokladny dnes najdeme téměř v každém supermarketu. Poskytují zákazníkům větší pohodlí a flexibilitu a provozovatelům pomáhají rychleji odbavovat nakupující. Ovšem všechno má svá pro a proti. Na druhou stranu mohou samoobslužné pokladny umožnit lidem zboží krást a znesnadnit obchodníkům s potravinami kontrolovat své finance.

Původně měly pomoct s odbavením zákazníků

Mnoho obchodů s potravinami v dnešní době zavedlo samoobslužné pokladny, aby pomohly urychlit a zlepšit odbavení nakupujících zákazníků. Samoobslužné pokladny jistě prospívají zákazníkům, ale možná způsobem, který je jiný, než společnost původně zamýšlela.

Zákazníci začali samoobslužné pokladny zneužívat

Přestože se spousta lidí nejdříve obávala, že samoobslužné pokladny mají za hlavní účel nahradit pracovní sílu v podobě prodavaček, za celou éru jejich používání se nic takového nestalo. Naopak. Lidí, kteří by chtěli pracovat za pokladnou, je stále nedostatek. Samoobslužné pokladny jsou jim spíše k ruce, aby jim usnadnili práci a lidé s nákupy, které obsahují méně položek, byli rychleji odbaveni.

Ovšem lidé jsou vynalézaví a i v tomto případě přišli na to, jak systém obejít k jejich prospěchu. Samoobslužné pokladny jsou totiž téměř bez kontroly a v podstatě veškerou práci odvede sám zákazník. Navíc, ačkoli pro některé mohou působit složitě, jejich mechanismy nejsou příliš sofistikované na to, aby samy rozpoznaly, pokud se někdo snaží se zneužít ve svůj prospěch.

Triky, které zloději používají

Například začali přelepovat čárové kódy. Funguje to tak, že si naváží levné potraviny, odlepí čárový kód a připevní třeba na balení drahého masa. Ve výsledku tak za hovězí za několik stovek zaplatíte jako za sáček cibule. Podobně se tak děje i s alkoholem. Běžné je i markování jiných produktů, například u pečiva, kde si musíte druh vybrat z příslušné nabídky sami. Tak se stává, že za plněné koblihy zaplatíte ve finále jako za obyčejné rohlíky. Navíc si v tomto případě můžete sami upravovat i počet kusů.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Itretail.com