Nejčastější mýty o přetrženém zkříženém křížovém vazu, kterým byste neměli věřit

Přetržení předního zkříženého vazu je jedním z nejčastějších poranění kolene. Způsobuje nestabilitu a progresivní opotřebení kloubu, což je často pozorováno u sportovců. Ruptura nastává, když je v koleni velké napětí. Nicméně, jak je tomu v medicíně často, i v tomto případě se objevuje spousta mýtů. Odborníci vysvětlují ty nejběžnější.

Mýtus: Jedinou možností léčby je chirurgický zákrok

Léčba může být konzervativní nebo chirurgická. U každého pacienta tomu může být jinak, záleží na jeho individuálních potřebách. Ortopedický chirurg rozhodne o typu léčby, přičemž nejprve vezme v úvahu:

  • Typ prasknutí (úplné nebo částečné, akutní nebo chronické)
  • Úroveň denní aktivity (typ práce) a sportovní aktivity pacienta
  • Věk
  • Jiná související zranění

Mýtus: Po operaci je nutná hospitalizace a klid na lůžku

Po operaci přetržení předního zkříženého vazu může pacient vstát a opustit nemocnici ve stejný den. Kromě toho je mobilizace kolene okamžitá. V prvních dnech pomůže používání berlí nebo ortézy, i když ne vždy jsou tyto pomůcky nutné.

Mýtus: Kolenní dlaha nebo posílení kvadricepsů stačí jako prevence

Neustálé používání kolenní dlahy vede k oslabení a závislosti kolene na dlaze. To zvyšuje riziko zranění. „Použití kolenní dlahy se doporučuje pouze po poranění nebo po operaci,“ uvádějí lékaři.

Mýtus: Muži a ženy zažívají stejný problém

Pravda je taková, že několik studií ukázalo, že sportovkyně mají vyšší šanci k prasknutí předního zkříženého vazu ve srovnání se sportovci, a to během vykonávání stejných aktivit. Jako možné příčiny tohoto jevu byly navrženy:

  • Anatomické a biomechanické faktory (např. rozdíl ve fyzické kondici, svalové síle, neuromuskulární kontrole)
  • Anatomické rozdíly zahrnující pánev
  • Účinek estrogenu na vazy

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Invigoratehealth.com, Chrisbaileyorthopaedics.com