Šarlatová horečka: Příznaky u dítěte se často zaměňují s angínou, ale konečný obraz symptomů je díky vyrážce specifický

Symptomy onemocnění u dítěte mohou být mírně odlišné, ale šarlatová horečka (spála) má několik příznaků, které pomohou onemocnění rozpoznat. Šarlatová horečka je onemocnění, které se sezóně vrací. Jaké jsou příznaky u dítěte? Zpočátku se mohou podobat jiným onemocněním, ale konečný obraz symptomů je zcela specifický. Podívejte, na co se podle renomovaného zdravotního serveru Mayoclinic zaměřit, když je vaše dítě nemocné.

Příznaky mohou být zaměňovány s angínou

Počáteční příznaky šarlatové horečky u dítěte nemusí být jednoznačné, někdy jsou zaměňovány s angínou. Stává se také, že dospělý trpící onemocněním streptokokem může infikovat dítě, u něhož se nakonec vyvine šarlatová horečka. Symptomy u dítěte jsou způsobeny streptokokovými kmeny. Nejcharakterističtější příznaky šarlatové horečky u dítěte jsou horečka, bolest břicha, bolest v krku, stejně jako „malinový“ jazyk a vyrážka.

Jak se šarlatová horečka přenáší?

Infekce se vyskytuje prostřednictvím kapének. Nejčastěji se tedy můžete nakazit kontaktem s osobou trpící šarlatovou horečkou nebo kontaktem s infikovanými předměty. Proto se tato nemoc často objevuje v mateřských školách a vzdělávacích institucích, kde není těžké přijít do styku s nemocným dítětem nebo věcmi.

 

Inkubační doba nemoci

Příznaky u dítěte se vyvíjejí od 2 do 4 dnů, pak se symptomy zvyšují. Přijde vysoká horečka, malátnost a celkové zhroucení. K tomu se přidává silná bolest v krku a potíže s polykáním. Jedním z hlavních příznaků šarlatové horečky u dítěte je charakteristický jazyk, zpočátku pokrytý bílými skvrnami, pak získává malinovou barvu.

Vyrážka specifická pro spálu

Příznaky u dítěte se mění asi po 3 dnech od nástupu horečky, kdy je vyrážka specifická pro spálu. Vyskytuje se ve formě červených drobných teček. Může se objevit na břiše, trupu a hrudníku, ale také ve slabinách a záhybech loktů a pod koleny. Důležité je, že vyrážka obchází oblast kolem nosu a úst a zanechává charakteristický bílý trojúhelník. Ustoupit může do 2 týdnů, což poznáte podle odlupování kůže.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: cdc.gov