Signály, kterými nám tělo dává najevo, že je s našimi kostmi něco v nepořádku

Kosti tvoří strukturu našeho těla a chrání vnitřní orgány před poškozením. Bohužel, postupem času začínají naše kosti ztrácet svou hustotu, což může vést k osteoporóze a jejich snadnému lámání. To, že je s našimi kostmi něco v nepořádku ale často zjišťujeme, až když se něco stane, proto věnujte pozornost následujícím příznakům, které nás včas varují o tom, že jsou naše kosti v nebezpečí.

Zhoršené držení těla

Jedná se o jeden z prvních ukazatelů zhoršení hustoty kostí. Postupem věku struktura našeho těla klesá a my se tak začínáme hrbit. Když se totiž kosti v páteři opotřebují, svaly se začnou uvolňovat a způsobovat ztrátu výšky, pružnosti a k tomu ještě bolest.

Bolest kostí

Bolest kostí může ukazovat na časnou osteoporózu vyvolanou deformací kostry, nerovnováhou kloubů a napětím ve svalech. Nejčastější známkou u lidí s osteoporózou je vážná a nesnesitelná bolest zad.

Ustupující dásně

Dásně jsou připevněné k čelisti a chrání zuby a nervy. Jakmile začnou ustupovat kvůli ztrátě hustoty kostí, zuby přicházejí o ukotvení a začnou se lámat nebo vypadávat. Lidé s osteoporózou jsou 3x více postiženi ztrátou zubů než ostatní.

Ztráta schopnosti držet nebo uchopit věci

Pokud máte najednou problém věci uchopit a udržet, je to znamením, že vaše kosti slábnou. To může vést i k častějším zlomeninám, protože při pádu nebudete schopni se něčeho zachytit.

Křehké a lámavé nehty

Nehty jsou ukazateli toho, v jakém stavu jsou naše kosti. Křehké a lámavé nehty souvisí s oslabením kostí, protože nehty obsahují stejné bílkoviny, jako je keratin a kolagen. Proto je kontrola nehtů snadným způsobem, jak analyzovat naše zdraví a hustotu kostí.

Zdál se vám dnešní článek zajímavý? Pokud ano, neváhejte jej sdílet mezi svými přáteli a rodinou.

Zdroj: womenworking.com