Signály, kterými tělo dává najevo nadměrnou konzumaci soli

Sůl, respektive sodík, je pro správné fungování lidského (i zvířecího) těla nezbytná. Pomáhá udržovat správnou hladinu vody v těle a tím podporuje přenos nervových vzruchů mezi nervovými buňkami v tkáních celého těla, což je klíčové pro bezchybné fungování všech orgánů i svalů. Pakliže je soli v těle málo, může to vést k poklesu krevního tlaku a k poruchám nervových funkcí. Naopak příliš vysoké množství této látky tělu ale škodí také. Přinášíme vám přehled příznaků, které vyvolává nadměrná konzumace soli.

Neuhasitelná žízeň

Sůl vyvolává potřebu pít. Pokud jí je v potravě moc, požaduje tělo vodu, aby ji mohlo vyplavit ven. Pakliže ji tělu nedodáte formou pití, bere si vodu z jiných tkání, aby se mohlo soli zbavit – a dochází k dehydrataci organismu.

Otoky a přibývání na váze

Jak už jsme řekli v úvodu, sůl se podílí na udržení hladiny vody v těle. Čím více soli, tím více vody se však v buňkách zadržuje a tím vznikají otoky končetin a obličeje, člověk náhle přibývá na váze a cítí se být nafouklý a celkově otylý.

Křehké kosti a zuby

Nadměrné pití, které sůl vyvolává, vyvolává také nadměrné močení. A s močí tělo opouští i řada důležitých látek, jako je například vápník. Ten je ale potřeba ke správnému vyživování kostí a zubů, a proto se jeho nadměrné vyplavování projevuje v krajním případě až vznikem osteoporózy.

Ledvinové kameny

Vápník, který tělo vyplavuje s močí vlivem nadměrného pití má tendenci usazovat se v ledvinách, kde vytváří nejprve písek a následně i kaménky. To je velmi nepříjemné, bolestivé a při neléčení i nebezpečné.

Vysoký krevní tlak

Pro tělo je důležitá rovnováha, v tomto případě rovnováha sodíku a vody. Jejich vzájemný poměr ovlivňuje hustotu a tok krve a to zase správné fungování svalů, orgánů i mozku. Když je ve vašem jídelníčku soli příliš mnoho, přebytečná zadržovaná voda zatěžuje krevní cévy a zvyšuje tak krevní tlak.

Poruchy soustředění

Následkem vysokého krevního tlaku může být i nedostatečný přísun krve do mozku a ten tak obtížněji plní „podřadnější“ funkce, jako je paměť nebo soustředění. V dlouhodobém horizontu pak tento stav může vést k demenci a/nebo k trombóze.

Obrázky: Freepik