Situace, které můžeme sami ovlivnit a tím efektivně snížit riziko nákazy korovnavirem

Koronavirus není žádná noční můra, která přijde a rychle odejde. Jde o virus, který je v současné době všude kolem nás a my máme velikou šanci se jím nakazit, pokud nebudeme obezřetní. Postupujte dle následujících pravidel, abyste minimalizovali riziko nákazy. Přestože už některé z nich moc dobře víte, nikdy není na škodu si je zopakovat. Stále jsou to nejjednodušší kroky, které my sami můžeme ovlivnit.

Myjte a dezinfikujte

Jakmile se čehokoli dotknete, umyjte si ruce dříve, než si sáhnete na tvář. Vaše oči, nos i ústa jsou vstupní branou pro koronavirus do vašeho těla. Dotekům obličeje se snažte vyvarovat, pokud ale k tomu přece jen dojde, vždy si předtím umyjte nebo vydezinfikujte ruce. Otírejte kliky dveří, zábradlí u schodiště, nákupní vozíky i veškeré povrchy, kterých se často dotýkáte.

Držte se dál od cizích lidí

Pokud musíte vyjít ven, udržujte dostatečnou vzdálenost od cizích lidí, kteří s vámi nežijí v jedné domácnosti. Snažte se být vzdáleni alespoň na 2 metry, a to převážně od lidí, kteří kýchají a kašlou. S nikým si nepodávejte ruce.

Izolujte se

Pokud máte možnost, izolujte se na několik dní doma. Dojde-li vám jídlo nebo jiné zásoby, snažte požádat o pomoc přátele nebo jiné členy rodiny. Můžete využít i různých internetových obchodů s dovážkou jídla a potravin až domů. Pamatujte ale, že všechny potraviny je potřeba před uložením řádně zkontrolovat. Ty, co jsou omyvatelné, zbavte nečistot pod tekoucí vodou, jiné povrchy otřete čistým, vlhkým hadříkem.

Udržujte si silný imunitní systém

Silný imunitní systém je v současné době základ. Máte-li dobrou imunitu, jen tak na vás žádný virus neskočí. Proto se snažte dodržovat následující kroky.

  • Omezte cukr
  • Užívejte doplňky stravy na posílení imunity, jako je vitamín C, D, B komplex a E
  • Jezte více čerstvé zeleniny a ovoce
  • Bílkoviny jsou vaším nejlepším přítelem
  • Pijte hodně čisté vody
  • Dopřejte si dostatek spánku

Užívejte si života

Jinak řečeno, užívejte si čas s rodinou, hrajte s nimi hry, poslouchejte hudbu, čtěte si inspirativní knihy, sledujte vtipné filmy, buďte produktivní, pokračujte v práci i doma a především si uchovejte pozitivní přístup. Možná si říkáte, že se nejedná o žádné ochranné opatření, ale věřte, že v současné době i tyto situace mají na nás velký vliv. Jakmile budete věřit v lepší budoucnost, lépe budete procházet touto koronavirovou pandemií.

Obrázky: Freepik