Populární nápoje, které ničí kosti a jsou plné rakovinotvorných látek. Pokud můžete, okamžitě je přestaňte pít

Zdá se, že už bychom všichni měli vědět, jak jsou kolové nápoje nebezpečné a zdraví škodlivé. Přesto se stále mnoho lidí vůbec nebojí pít nápoje plné cukru a přidaných látek. Jsou samozřejmě lidé, kteří se pití těchto nápojů aktivně vyhýbají, ale těch je stále menšina. Pití těchto nápojů vede ke zvýšenému riziku cukrovky, obezity, zubního kazu, srdečních chorob a dalších.

Kolové nápoje mohou vést k osteoporóze

Ať už dietní nebo zcela běžné kolové nápoje, stále platí, že obsahují fosfáty nebo kyselinu fosforečnou, které jim dodávají jemně nahořklou chuť a zlepšují jejich trvanlivost. Kyselina fosforečná se nachází v mnoha potravinách, ale její nadbytek může vést k problémům se srdcem a ledvinami, ztrátě svalů, osteoporóze a může urychlovat i proces stárnutí. Příliš mnoho kyseliny fosforečné ve vztahu k příjmu vápníku může způsobit úbytek kostní hmoty a kofein v kolových nápojích může zabraňovat absorpci vápníku.

Způsobují tloustnutí

Dánští vědci zjistili, že pití nedietní koly vede k dramatickému zvýšení hromadění tuku v okolí jater a kosterních svalů. Obojí pak zásadně přispívá k inzulínové rezistenci a cukrovce. Mnohé studie potvrdily, že lidé, kteří každý den pravidelně pijí kolové nápoje, mají zvýšené riziko nárůstu tuku okolo jater a cholesterolu. Pití těchto nápojů vede nejen k přírůstku na váze, ale také v hromadění tuku v těch nejméně vhodných oblastech.

Obsahují přísady způsobující rakovinu

Umělá karamelová barviva jsou oblíbenou přísadou v mnoha kolových nápojích. Právě ta jim dodávají hezky hnědou barvu. Jenže tato aditiva obsahuje dvě kontaminující látky: 2-methylimidazol a 4-methylimidazol. Bylo zjištěno, že obě způsobují rakovinu zvířat a stejný efekt mohou mít i na lidi.

Způsobují zubní kaz

Zubní lékaři pozorují velký nárůst zubních kazů u dětí i dospělých, kteří pravidelně konzumují kolové nebo jiné sladké nápoje. Takoví lidé pak často končí se zuby, které se rozpadají a vůbec si neplní svůj původní účel. Kyselina citronová v sodě eroduje sklovinu, a nakonec i dentin, který je uvnitř zubu.

Způsobují vážné nemoci

  • Onemocnění jater
  • Odolnost vůči inzulínu
  • Diabetes 2. typu
  • Srdeční onemocnění
  • Demence

Pití sladkých nápojů, a zejména těch kolových, je tedy spojeno s velkým rizikem, které podstupujeme zcela dobrovolně, ale také úplně zbytečně. Vyplatí se proto zamyslet nad tím, zda by nebylo snazší vzdát se drobného potěšení v této formě a raději žít o kus zdravěji. Bude to mít zásadní vliv na celé vaše tělo a je jisté, že se budete cítit o mnoho lépe.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: NCBI, Healthy-holistic-living.comS