Potíte se často a ve větší míře, než je běžné? Možná se u vás projevil specifický zdravotní problém

Ihned se zpotíte a ještě ke všemu vaše tělo produkuje pot ve větším množství? Po náročném fyzickém tréninku není divu, ale pokud se nadměrně potíte i při běžných činnostech, je dobré se zamyslet. Může zde být tento zdravotní problém.

Pocení

Potit se je zcela normální věc, které se nevyhne nikdo z nás. Někdo se potí více, jiný méně, ale pot produkujeme všichni. Je důležitý pro regulaci tělesné teploty. Pokud je venku velké horko, budete se potit více než v chladném zimním počasí. Je to logické. Pot se ovšem stává překážkou a nepříjemným problémem ve chvíli, kdy každý den končí naše oblečení s velkými mokrými skvrnami v podpaží.

Hyperhidróza

Je nezbytné správně mapovat signály svého těla. Pokud máte pocit, že se potíte více než ostatní lidé ve svém okolí nebo i běžné činnosti, jako je například chůze do schodů nebo úklid, pak za vším může stát hyperhidróza. V podstatě vylučujete pot nad hranicí normy. U jedinců trpících hyperhidrózou je z těla vyloučeno až 5x více potu, než kolik je potřeba k regulaci tělesné teploty. Takový problém může u člověka zapříčinit i určité psychické problémy, deprese a úzkost kvůli komplikovanému zařazení se do společnosti. Pacienti s hyperhidrózou tvoří asi 0,5% populace. Stav je často dědičný, někdy může být důsledkem nemoci. Pokud máte pocit, že je to i váš problém, nechejte si od lékaře provést celkovou prohlídku.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: vriendin.nl