Skončete s frustrací během hubnutí. Dopaminová dieta slibuje úspěch pomocí hormonů štěstí

Držení diety často přináší špatnou náladu a stres, protože přece jen změnit stravu ze dne na den a odpustit si všechny dobroty, které nám normálně přinášejí radost, je velice těžké. Není ale potřeba držet se jen starých, dobře zajetých diet. Nebojte se experimentovat. Tato dopaminová dieta vám pomůže nejen získat štíhlou postavu, ale také zůstat šťastnými.

Hubnutí pomocí hormonů štěstí

Rozhodujícím faktorem v této stravě je uvolňování hormonů štěstí, jako je endorfin, serotonin, noradrenalin a samozřejmě také dopamin, díky nimž se budete cítit dobře. Hormony štěstí se uvolňují s aktivitami, které nám přinášejí potěšení. Nízká hladina dopaminu může vést k nežádoucím chutím po nezdravém jídle. Endorfin působí jako endogenní lék proti bolesti, zažene stavy vyčerpání a zvyšuje koncentraci. Serotonin ovlivňuje energetické a spánkové chování a má účinky zvyšovat náladu.

Lepší nálada

Hormony štěstí mají pozitivní vliv na naši náladu, ovšem mohou toho pro nás udělat mnohem víc. Vyvážená hormonální rovnováha předchází chutím k jídlu, pomáhá vám zůstat motivovanými a více se hýbat. Konstantní hladina dopaminu by měla především chránit před ztrátou motivace a pomoci pravidla diety dodržovat, a tak účinně zhubnout.

Potraviny pro radost a štíhlost

S dopaminovou dietou se spoléháte na potraviny, které udržují hladinu dopaminu trvale vysokou. Nemusíte svůj jídelníček změnit úplně, stačí jen konzumovat určité potraviny, které mohou navýšit produkci hormonů štěstí. Většinou se jedná o přírodní, nezpracované potraviny bohaté na živiny, například:

  • Losos
  • Bazalka
  • Mandle
  • Pistácie
  • Luštěniny, například čočka
  • Drůbeží maso

Dejte si však pozor na návykové látky, jako je alkohol nebo čokoláda, které dopamin sice nakopnou, ale také způsobí, že hladina hormonů po konzumaci cukru rychle klesne a tělo zatouží po dalším, ještě větším množství. Tomuto bludnému kruhu byste se měli snažit vyhnout.

Co mít na paměti při dopaminové dietě?

Přístup dopaminové diety „šťastná duše, zdravé tělo“ také znamená, že je třeba brát v úvahu sociální interakci, cvičení a relaxaci. Dobrý spánek je také zásadní pro zdravé a fungující tělo.

Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Wunderweib.de