Škrábnutí od domácí kočky může být vážné důsledky. Při specifických příznacích se raději nechte vyšetřit lékařem

Vaše kůže může být někdy oknem do vašeho zdraví, zvláště když se na ní vyskytují určité abnormality. Odborníci z amerického Centra pro kontrolu a prevenci nemocí (CDC) varují veřejnost před vážným stavem, který způsobuje puchýře na kůži, ale lze mu svou důsledností předejít. Pokud si všimnete puchýřů, měli byste si nechat udělat krevní test na potenciálně život ohrožující onemocnění.

Pozor na škrábance od koček

I když je pro vás vaše kočka nejbližším společníkem, může vás z mnoha důvodů kousnout nebo poškrábat. Jako přirozený predátor instinktivně zaútočí, když je vyděšená nebo chce projevit svou dominanci či si prostě chce jen hrát. Odborníci však varují, že pokud vám způsobí škrábance s následkem krvácení, může to mít vážné následky. Ačkoli se malé nevinné zranění jeví jako neškodné, je důležité zavolat lékaře a požádat o krevní test, zvláště objeví-li se puchýř.

Nemoc z kočičího škrábnutí

Podle CDC se příznaky CSD (Cat Scratch Disease) obvykle objevují asi 14 dní po infekci. Infikovaná oblast se může zdát oteklá a zarudlá s oblými, vystoupnutými puchýři, jež se mohou zanítit a začít hnisat. CSD je u koček častější, než si možná myslíte. Je způsobena bakterií známou jako Bartonella henselae (B. henselae). Podle CDC se asi 40 % koček během života nakazí touto bakterií. Mnohé nevykazují žádné příznaky onemocnění. U koťat mladších než jeden rok je pravděpodobnější, že se nakazí a přenesou tento zárodek na člověka. Koťata také častěji škrábou a kousají při různých hrách jako součást učení, jak zaútočit na kořist.

Olizování již existující rány

Vaše kočka může také přenášet CSD olizováním již existující rány, což znamená, že k přenosu může dojít bez kousnutí nebo škrábnutí. Pokud si všimnete tohoto příznaku a máte doma kočku, je nezbytné navštívit lékaře, jenž na základě krevních testů potvrdí nebo vyloučí riziko CSD.

Další příznaky CSD

Puchýře v místě poranění jsou nejčastějšími příznaky CSD, ale existuje mnoho dalších příznaků, jež naznačují infekci bakterií B. henselae:

  • Horečka
  • Bolest hlavy
  • Nechutenství
  • Vyčerpání

Později mohou být lymfatické uzliny v blízkosti škrábnutí nebo kousnutí oteklé, citlivé nebo bolestivé. Ačkoli je to vzácné, u některých lidí se mohou vyskytovat vážné komplikace, které mohou postihnout mozek, oči, srdce nebo jiné vnitřní orgány.

Co můžete udělat?

Pokud máte doma kočku, je důležité přijmout opatření proti CSD. Nejlepším způsobem je vyhnout se kousání a škrábání a držet kočku dále od sebe, když projevuje známky agresivity. CDC také doporučuje, abyste si kousnutí a škrábnutí od vaší kočky ihned umyli mýdlem a tekoucí vodou. To byste ostatně měli po každém hraní se svým domácím mazlíčkem.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Cdc.gov