Můj manžel mě neústále budil skřípáním zubů a já nemohla vůbec spát! Řešením byla buď operace, nebo změna následujících návyků a jídelníčků!

Zahrňte do vaší stravy hořčík a vápník

Skřípání zubů může také znamenat, že vám chybí některé důležité látky. Nejdříve byste ovšem měli podstoupit některé testy, abyste zjistili, zdali tomu tak opravdu je. Nepředepisujte si rovnou vitamíny a doplňky stravy sami. Ovšem pokud tomu opravdu tak je a vaše hladina vápníku a hořčíku je příliš nízká, začněte je užívat. Tyto látky jsou důležité pro funkci svalů a pro nervový systém. Navíc, trpíte-li v noci křečemi, tyto doplňky vám pomohou problém vyřešit.

Věnujte pozornost zatnutí zubů

Věnujte pozornost tomu, jak se vaše zuby a čelisti během dne chovají. Nevědomé zatínání zubů se často stává, když příliš přemýšlíme nebo se soustředíme na jednu či více činností. Možná si toho nevšímáte, ale vaše čelisti jsou napjaté a zuby zatnuté. V takový moment uvolněte sevření a procvičte si ústa tím, že spodní čelistí zahýbete ze strany na stranu.

Před spaním se uvolnět

Pokud trpíte nočním bruxismem, pak je v první řadě vaším úkolem se uvolnit. Čím jste klidnější a uvolněnější, tím je větší šance, že budete klidně spát bez skřípání zubů. Vyzkoušejte například pití bylinkových čajů před spaním (heřmánek je vynikající volbou) nebo si namasírovat krk, ramena a obličej.

Zkuste chrániče zubů

Pokud se domníváte, že se s tímto problémem nedokážete vypořádat, určitě zajděte k lékaři. Chodíte-li pravidelně k zubaři a on za nějaké období zaznamená změny vašich zubů, je pravděpodobné, že vám doporučí nosit chránič zubů, aby se předešlo dalšímu skřípání a poškození. Chránič si můžete koupit v lékárně nebo objednat přímo na míru. Samozřejmě druhá možnost je vždy lepší, ale bohužel také nákladnější, ovšem péče o ústní dutinu je velmi důležitá. Zuby vám bohužel jako vlasy už nedorostou, pokud se jim něco stane.

zdroj: brightside.me