Můj manžel mě neústále budil skřípáním zubů a já nemohla vůbec spát! Řešením byla buď operace, nebo změna následujících návyků a jídelníčků!

Také patříte mezi ty, kteří ráno vstávají s bolavou čelistí nebo bolestí hlavy? Je možné, že oba nepříjemné stavy jsou důsledky bruxismu – skřípání zubů, kterým trpí 8-31% obyvatelstva. Existují dva typy – noční a bdělý. Důvody, proč jsou jimi lidé postiženi, může být hned několik. Může se jednat o psychické a genetické faktory, mírně vysunutou polohu horních zubů vůči spodním nebo příčinou mohou být určité léky. Následky bruxismu jsou pak citlivé zuby, bolesti čelistí a hlavy. Proto se doporučuje tento stav neignorovat, a naopak začít léčit. My pro vás máme tentokrát několik tipů, jak skřípání zubů předejít a udržet si tak zdravý chrup.

Vyhýbejte se kofeinu a alkoholu

Naše stravovací návyky ovlivňují naše tělo a zuby nevyjímaje. Kofein a alkohol jsou jedny z faktorů, které ovlivňují naše zdraví i spánek. Co se týká kofeinu, obracíme se na něj kdykoliv potřebujeme probudit a být aktivnější, ovšem měli byste zkusit omezit dávky jak kávy, tak coca-coly a energetických nápojů. Pijete-li je často, je pro vás těžší se uvolnit a v klidu usnout. Totéž platí pro alkohol, který má opačné reakce. Může urychlit váš spánek, ale zároveň způsobuje neklidnější a mělčí spaní. Skřípání zubů se tím vším pouze zhoršuje.

Snižte hladinu stresu ve vašem životě

Díky stresu jste během dne nervózní a v noci neklidní. Nejdříve byste se měli zamyslet, co všechno ve vašem životě způsobuje stres a poté přejít k efektivnímu plánu, jak tyto věci eliminovat. Co je rozhodně dobré vyzkoušet, jsou konzultace, cvičení a meditace. K tomu můžete přispět tím, že si stanovíte plán spánku – budete chodit spát ve stejný čas a ve stejný čas se také probouzet. Nezapomínejte ani na zdravý životní styl – fast foody, sladké limonády a sladkosti tvoří zubní kazy.

Přestaňte kousat věci, které nejsou určené k jídlu

Zlozvyk, který si přinášíme z dětství do dospělosti. Kousání tužky, pera nebo jakéhokoliv jiného předmětu, který není určený k jídlu, přenáší do našich úst bakterie, které si pak zahrávají s normální funkcí úst. Pokud si opravdu nemůžete pomoci, zkuste svůj mozek obelstít. Vyměňte tyto předměty za žvýkačky, bonbóny nebo malé zdravé svačiny.

Pokračujte ve čtení na další stránce!