Škůdci na zahradě a jak s nimi zatočit

Pokud je zahrádka váš druhý domov a pěstování vaším největším koníčkem, pak vás bude zajímat náš dnešní článek. Zaměříme se na ochranu plodin před nevyžádanými hosty, kterých se zde pohybuje až nehezké množství. 

Nejčastější škůdci – jak se jich zbavit

Jsou všude v okolí a když se přemnoží, tak dokáží udělat pěknou paseku. Pokud s tímto problémem nebudeme nic dělat, pak se může stát, že celá úroda zmizí v jejich trávicím ústrojí. A to samozřejmě nikdo z nás nechce. Ale jak se s těmito nezvanými hosty vypořádat a chránit tak naše plodiny? Vždy je tady možnost použít přípravky proti škůdcům na rostlinách, ale občas se s nimi dá zatočit i bez použití chemie.

Zdroj foto: encierro / Shutterstock.com

Podívejte se na pár tipů proti nejznámějším škůdcům!

Slimáci a plzáci

Sežerou prakticky vše, na co narazí, způsobují ohromné škody a zbavit se jich je téměř nemožné. Ovšem dá se jim život dost znepříjemnit a poslouží k tomu například jednoduchá past z PET lahve, kterou rozmístěte okolo rostlin, které chcete ochránit. Jednoduše ji rozřízneme a na dno nalijete trochu piva, které je přiláká a zároveň uvězní uvnitř. Pokud takový domácí postup nezabírá, sáhněte po speciálních přípravcích, např. vyzkoušejte přírodní granulovaný přípravek na slimáky i plzáky.

Mšice

V našich končinách se můžeme setkat hned s několika druhy tohoto otravného hmyzu, který likviduje hlavně listy našich plodin. Kromě chemických přípravků na ně platí i několik dalších věcí. Tou první a nejjednodušší je napadené místo odlomit a s celou jejich kolonií zlikvidovat. Případně pokud napadají vaše stromy, nastražit lepový pás, na který se zachytí a jejich cesta životem tak skončí.

Housenky běláska

Třetí nejotravnější škůdce, se kterým se potkáváme velmi často jsou tyto housenky. Vyroste z nich sice opravdu krásný motýl, ale než k tomu dojde, tak v prvním stádiu napáchají obrovské škody hlavně v listech, které následně odumírají. Pokud nebudete chtít použít chemický přípravek, pak se připravte na to, že budete muset housenky ručně sbírat a likvidovat. A to včetně vajíček, které zanechávají v okolí.

Zdroj foto: wertinio / Shutterstock.com

Pozor i na houbové choroby

Naše rostliny ovšem nenapadá pouze hmyz a jiní drobní živočichové. Dost často se setkáváme také s plísněmi a houbovými chorobami, které jinak, než správnými postřiky proti houbovým chorobám neodstraníme. Naštěstí v dnešní době existují šetrné přípravky, které nijak neohrožují okolní ekosystémy. Tyto postřiky jsou dnes vyrobeny tak, aby působily pouze na to, co je jejich primárním cílem.

Bylo to tak vždy a nebude tomu jinak – pokud budete chtít udržet vaše rostliny v co nejlepší formě, pak vás to bude stát hromadu času a sil. Ale výsledek rozhodně bude stát za to. Není nic lepšího než doma vypěstované ovoce a zelenina.