Odborníci varují před spánkem s otevřenými ústy. Proč bychom se tento nešvar měli odnaučit?

Spánek s otevřenými ústy se nezdá jako žádný problém. Je však lepší se takového zvyku zbavit. Má totiž hodně společného se zdravím vašich úst. Pro vaše zuby je spánek s otevřenými ústy stejně škodlivý, jako pití limonády před spaním. Vždy je lepší dýchat nosem, a to jak ve dne, tak i v noci.

Co ovlivňuje spánek s otevřenými ústy

Probouzíte se se suchými rty a vyprahlými ústy? Pak existuje velká šance, že v noci spíte s otevřenými ústy. I když se to může zdát jako neškodný zvyk, není to dobře pro zdraví vaší ústní dutiny. Je to proto, že dýchání pusou vysušuje ústní dutinu, sliny mizí a klesá tím ochranný účinek proti kyselinotvorným bakteriím. Spánek s otevřenými ústy proto vede k menší tvorbě slin, nižší ochraně proti bakteriím a ke zvýšení kyselosti v ústech. To všechno zvyšuje riziko vzniku zubního kazu a eroze chrupu. Jsou to především vaše stoličky, jež trpí tímto zvykem, protože zadní část úst je nejvíce vysušená.

Podobné účinky jako sklenice limonády

Výzkumy ukázaly, že úroveň pH v ústech je přibližně 7,7. Pokud spíte s otevřenou pusou, číslo se mění na 6,6. V některých případech tato hladina pH dokonce klesne až na 3,6, což je srovnatelné s pitím sklenice limonády nebo džusu těsně před spaním.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Happyinshape.nl