Alergie na slunce: Tipy, jak zmírnit její příznaky, abyste si mohli užívat léta naplno

Protože ne všichni lidé snášejí sluneční světlo stejně dobře, lze u některých potvrdit alergii na slunce. Mohou se na kůži objevit puchýře, zarudnutí nebo mokvající skvrny. K tomu může dojít především na jaře po dlouhém období abstinence od světla nebo během cest na dovolenou do zemí s vysokou sluneční intenzitou. Abyste následující horké letní dny přežili ve zdraví a mohli si je náležitě užít, máme pro vás několik tipů, jak zatočit s alergií na slunce.

Alergie na slunce

Každý, kdo má typické příznaky alergie na slunce, by se měl slunění co nejdříve a v následujících dnech vyhnout. Pokud musíte jít ven, nikdy nezapomínejte aplikovat opalovací krém s vysokým ochranným faktorem. Stejně zkuste použít následující domácí metody, jak zmírnit symptomy alergie na slunce, abyste nemuseli být zavření celé léto doma.

Chladicí obklady

Chladicí obklady, jaké se používají například při sportovních úrazech, zmírňují příznaky slunečních alergií. Ovšem je potřeba být opatrní, příliš nízké teploty poškozují pokožku a vedou k omrzlinám. Proto je lepší chladicí obklady skladovat v chladničce, ne v mrazáku, než je použijete.

Léčivý jíl, aloe vera a levandule

Pokud je pokožka podrážděná, stojí za to vyzkoušet léčivý jílový balíček, který zmírní příznaky. Suchý prášek smíchejte se studenou vodou a aplikujte na potřebná místa. Některé rostliny, jako je aloe vera nebo levandule se používají jako domácí prostředky proti alergiím na slunce, aby zmírnily svědění.

Doplňky stravy

Někteří odborníci mají podezření, že alergie na slunce jsou způsobeny volnými radikály v pokožce. Aby tento proces zvrátili, doporučují doplňky stravy s omega-3 mastnými kyselinami, kyselinou listovou, beta-karotenem, vitamínem E nebo vápníkem, jež volné radikály snižují. Před užitím se ale vždy zeptejte svého lékaře nebo lékárníka, zdali jsou tyto druhy doplňků stravy pro vás vhodné. Například beta-karoten zvyšuje u kuřáků riziko vzniku rakoviny plic. Jako alternativa k doplňkům stravy je vhodná vyvážená smíšená strava plná zeleniny, tučných mořských ryb a ořechů. Stejně tak minerální vody bohaté na vápník.

Prevence

Pokud máte potvrzenou alergii na slunce a víte, že je pro vás sluneční světlo problém, měli byste vzít v úvahu následující tipy, abyste příznakům alergie na slunce zabránili.

  • Vyhněte se při opalování používání kosmetiky nebo parfémů
  • Kůže by si na sluneční světlo měla zvykat pomalu, začněte s 5 – 10 minutami ráno nebo později odpoledne, planoucí polední slunce není vhodné
  • Před opalováním aplikujte krémy nebo spreje s vysokým ochranným faktorem, ideálně bez barviv a konzervantů
  • Dostatečně pijte
  • Neváhejte článek sdílet mezi svými přáteli a rodinou

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Healthline.com