Spaní s domácími mazlíčky má řadu benefitů. Nehodí se však pro každého a je třeba dodržovat určitá pravidla

Máte domácího mazlíčka? A spí s vámi v posteli? Pokud ano, vůbec se to nemusíte stydět přiznat – ve skutečnosti to zlepšuje váš spánek a pomáhá vám to lépe odpočívat. Zjistili to vědci, kteří provedli výzkum na 150 lidech, když zkoumali jejich odpočinkové návyky. Z 56 procent účastníků, kteří sdílejí postel s kočkou nebo psem, jen asi 20 procent z nich uvedlo, že by jim jejich domácí mazlíčci narušovali jejich spánek. Na druhou stranu 41 procent uvedlo, že ve skutečnosti spí lépe, protože jim zvířata dodávají pocit bezpečí a zlepšují jejich relaxaci.

Pozitivní účinky

Ne všechny studie spánku spojené se spánkem s domácími mazlíčky však přinesly pozitivní výsledky. Další studie provedená v roce 2014 ukázala jiné výsledky. Ty naznačují, že spánek s domácími mazlíčky může představovat problém. Asi 10 procent pacientů uvedlo, že domácí mazlíčci ve spánku chrápou, hýbou se nebo se jinak projevují, což jejich vlastní spánek spolehlivě narušuje. Vše tedy závisí na konkrétním člověku a jeho mazlíčkovi.

Benefity pro člověka

Spaní s domácím mazlíčkem má jednoznačně své benefity. Podle psychologů je to dokonce jedna z těch nejlepších věcí, které pozitivně podporují psychiku člověka. Pes totiž působí uklidňujícím dojmem, takže i spánek může být daleko kvalitnější a klidnější. Zejména lidé, kteří trpí nespavostí, mohou ze soužití se psem nebo jiným domácím mazlíčkem velmi profitovat. Navíc je velká pravděpodobnost, že se ráno budete budit pozitivně naladění a s úsměvem.

Je třeba dodržovat určitá pravidla

Spát s domácím mazlíčkem tedy nemusí být špatný nápad – ale pouze za předpokladu, že je pes dobře vychovaný a čistotný.

Pozor na roztoče

Společnému spaní se psem by se vždy měli vyhnout alergici. Je nutné si připustit, že během spánku se nedá vyhnout kontaktu s psími chlupy, špínou a prachem, které jsou totiž doslova živnou půdou pro roztoče. To by pak mohlo snadno vést ke zhoršení vašeho zdravotního stavu. Situaci můžete zlepšit, pokud budete mazlíčka pravidelně koupat nebo vyčesávat.

Neriskujte nákazu

Psi i jiní domácí mazlíčci mohou přenášet různé druhy nákazy – například kočky mohou být velmi nebezpečné zejména pro těhotné ženy a děti. Psi mohou přenášet například leptospirózu, toxokarózu či svrab. Pokud s nimi budete spát v jedné posteli, je samozřejmě riziko nákazy poměrně vysoké.

Vše pečlivě zvažte

Spaní s domácím mazlíčkem tedy pečlivě zvažte, abyste neriskovali zbytečné potíže. Je třeba si také uvědomit, že pokud mazlíčka na spaní v posteli přivyknete, musíte počítat s tím, že to bude vyžadovat vždy. Nedá se s ním domluvit, nebo doufat, že mu nějak vysvětlíte, když se to nebude hodit. To je důležité uvědomit si zejména tehdy, pokud občas míváte návštěvy, které by spaní v jedné posteli se zvířetem nemusely úplně dobře snášet.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Dailymail.co.uk