Odstranění klíštěte nestačí. Hlídejte si příznaky boreliózy i týdny po jeho vytažení

Po procházce v přírodě je samozřejmě vždy důležité zkontrolovat, zdali se na vašem těle neobjevilo zakousnuté klíště nebo stopy po jeho kousnutí. Zvláště, brodíte-li se vysokou trávou. Pokud na sobě přece jen najdete nevítaného hosta, vždy je důležité jej co nejdříve odstranit. Ovšem tím to nekončí. I po jeho likvidaci byste měli pozorovat, zdali se u vás neprojevují změny, které by mohly značit boreliózu.

Borelióza

Borelióza je způsobena infekcí bakterií Borrelia. Přibližně jedno z pěti klíšťat v sobě nese tuto bakterii, ovšem je nutné podotknout, že ne každé infikované klíště může tuto nemoc způsobit. Riziko boreliózy po kousnutí klíštětem se odhaduje zhruba na 2%. U onemocnění, jako je borelióza, je důležité zahájit léčbu co nejdříve, aby se bakterie nestačila usadit v těle. Zde je řada příznaků, na které je potřeba dát si pozor,  pokud se klíště přisaje.

Červený nebo modročervený kruh

První známkou toho, že klíště bylo infikováno bakterií, je často červený kruh nebo skvrna na kůži. Obvykle se objeví asi 4 – 10 dní po kousnutí klíštětem. Stále se však může projevit až o 3 měsíce později. V tomto případě je jisté, že trpíte boreliózou a je nutné neprodleně navštívit lékaře.

Horečka a příznaky podobné chřipce

Někdy dochází i k nepříjemným příznakům podobným chřipce. Horečka, bolesti hlavy, přetrvávající bolesti v krku a únava. Lymfatické uzliny mohou otéct.

Bolesti svalů a kloubů

Bolest svalů se při borelióze může dostavit kdekoli po těle, u kloubních potíží se jedná zpravidla o silné klouby, zejména kolena.

Ztráta síly nebo necitlivost paží a nohou

Bakterie Borrelia může po kousnutí klíštětem vstoupit do krevního řečiště a místo lokálních reakcí se příznaky boreliózy mohou dále šířit, například do centrálního nervového systému, čímž ovlivní mozek a míchu. Zpočátku můžete trpět ztrátou síly nebo necitlivostí rukou či nohou.

Srdeční problémy

Od roku 2015 je známo, že se borelióza může projevit i srdečními potížemi. Může dokonce způsobit trvalé poškození srdce.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Healthline.com