Špatné funkce ledvin si nemusíme všimnout, dokud nedojde k jejich selhání. Věnujte proto včas pozornost těmto příznakům

Ledviny fungují jako jakýsi filtrační systém v našem těla, skrze něhož unikají škodlivé toxiny a čistí se krev před jejím transportem do srdce. Když ovšem ledviny přestanou fungovat tak, jak by měly, znamená to, že se v našem organismu začnou hromadit škodlivé látky a my se tak můžeme obávat vážných zdravotních problémů. Existuje však několik varovných signálů, které se nás snaží upozornit, že se blíží selhání ledvin.

Otoky

Poškozené ledviny často způsobují, že celé naše tělo oteče. Stává se to především proto, že snížená funkce ledvin může vést k hromadění sodíku. Mohou se vyskytnou také otoky kolem očí, což zase značí, že v naší moči je příliš velké množství bílkovin.

Únava

Zdravé ledviny produkují hormon erytropoetin, jenž tvoří červené krvinky potřebné k zásobování těla kyslíkem a energií. Když ale naše ledviny nefungují správně, do krve se dostane příliš toxinů a nečistot, které způsobí, že se budeme cítit unavení a slabí.

Pocity častého močení

Jakmile jsou filtry ledvin poškozeny, může to způsobit zvýšené nutkání k močení.

Krev v moči

Zdravé ledviny se starají o to, aby krevní buňky zůstaly v těle během filtrování odpadu z krve. Ale pokud jsou ledviny poškozené, krevní buňky mohou začít „unikat“ do moči.

Suchá a svědivá pokožka

Ledviny zajišťují, aby byla hladina tekutin a minerálů v naše těle vyvážená, ovšem suchá a svědivá pokožka svědčí o opaku.

Pěnivá moč

Nadměrné množství bublinek v moči značí bílkoviny v moči. Pokud musíte několikrát spláchnout, aby „pěna“ zmizela, je čas navštívit svého lékaře.

Nechutenství

Nechuť k jídlu nebo špatná chuť mohou být také známkami selhání funkce ledvin.

Svalové křeče

Nerovnováha eletkrolytů může být důsledkem špatné funkce ledvin. Například nízká hladina vápníku způsobuje svalové křeče, a to zejména v nohou.

Sdílejte tyto informace mezi svými přáteli a rodinou, aby i oni znali klíčové varovné signály selhání ledvin.

Zdroj: en.stories.newsner.com