Špatné každodenní návyky, kterými soustavně škodíme ledvinám a jak je podpořit

Ledviny jsou orgány, které filtrují krev a zajišťují odstranění odpadních produktů našeho organismu. Je tedy důležité se o ledviny starat a to nám zajistí hlavně správná strava. Problémy s ledvinami mohou ovlivnit naše celkové zdraví. Možná si ani neuvědomujeme, jakých chyb se v každodenním životě dopouštíme, a mohou se na ledvinách projevit.

Konzumace bílkovin nebo dehydratace

Jestli konzumujete velké množství bílkovin, ledvinám přidáváte práci. Produkujete totiž přebytek amoniaku. Ledvina se oslabuje tím, že pracuje více, aby hladinu amoniaku neutralizovala. Velké množství soli také není vhodné pro naše tělo. Sůl vyvíjí na ledviny velký tlak.

Nesprávná je také dehydratace. Pokud málo pijete, může se funkce ledvin úplně zastavit. Měli byste vypít alespoň deset sklenic denně. Nedostatek vody poznáte podle barvy moči. Zdravá barva je žlutá, tmavý odstín značí nedostatek tekutin. Světle žlutá naopak, že pijete až příliš (což pro ledviny také zdravé není, potřebují odpočívat).

Omezte známé neřesti a doplňte vitamín B6

Mezi neřesti, které negativně ovlivňují funkci ledvin, je kouření. To způsobuje zúžení a tvrdnutí cév. Také alkohol patří mezi faktory, které ledviny ovlivňují. Ten totiž způsobuje zvýšení hladiny kyseliny močové v krvi. Jestli užíváte pravidelně léky, může to vést k vedlejším účinkům, kterou mohou mít na ledviny vliv.

Některé léky je nutné mít předepsané. Například pro krevní tlak a cukrovku je důležité mít správné dávkování. Nesprávné užívání je nebezpečím pro ledviny.

Studie, kterou provedli na University of Maryland, ukázala, že nedostatek vitaminu B6 může zvýšit riziko vytvoření ledvinových kamenů. Mezi zdroje, kde tento vitamin najdete, patří:

  • Slunečnicová semínka
  • Pistácie
  • Cizrna
  • Ryby

Vyvážená strava celkově, dostatek pohybu a také dostatečný příjem tekutin mohou velmi ovlivnit funkci ledvin. Nedoporučuje se pít na noc, protože hlavně v noci by ledviny měly odpočívat.

Obrázky: Freepik