Špatný dech a zánět dásní nemusí znamenat potíže s ústní dutinou. Problém je třeba hledat jinde

Aby nám to nemoci, které občas přepadnout naše tělo, úplně neusnadnily, mají tendence se projevovat na místech, jež nemají s daným onemocněním nic společného. Může se tak stát, že se například ve vašich ústech začnou objevovat příznaky, jež vůbec nesouvisí se zdravím ústní dutiny. Špatný dech, afty, potíže s dásněmi, to všechno může naznačovat na různé nemoci související s jinými částmi těla.

Zuby

Jedním z nejčastějších problémů vedle zubních kazů je skřípání zubů. Může to být způsobeno nahromaděným stresem, úzkostí a může to mít negativní vliv nejen na stav zubů, ale také na kosti a svaly v obličeji. Pozitivní myšlení a meditace jsou skvělými nástroji, jak se zbavit skřípání zubů. V nejhorším případě může dojít k tomu, že se žaludeční kyselina v důsledku refluxu dostane zpět do ústní dutiny, kde může poškodit ústní sklovinu.

Špatný dech

Pravidelně si čistíte zuby, používáte zubní nit, ústní vodu, děláte prostě všechno pro zdraví své ústní dutiny, ale přesto neustále bojujete se špatným dechem. Problém bude potřeba hledat jinde. Nepříjemný dech může být známkou zažívacích potíží nebo může naznačovat boj s některými bakteriemi a plísněmi. Za špatným dechem mohou stát také problémy s ledvinami, játry nebo cukrovka.

Rány a afty

Ústní dutina je velice citlivou oblastí, proto se v ní mohou rozvinout malé ranky a afty. Příčinou mohou být hormonální problémy, stres, nedostatek vitamínu B nebo kyseliny listové. U žen je tělo během menstruace citlivější, v takovém případě je pro tělo snazší vyvinout v ústní dutině malé boláky naplněné hnisem. Afty mohou také upozorňovat na různé alergie, nesnášenlivost lepku, nedostatek zinku, oslabený imunitní systém nebo žaludeční vředy.

Problémy s dásněmi

Příliš bledé dásně mohou být známkou anémie, ale zánět dásní už může signalizovat existující zánět v těle nebo bakterie přítomné v ústní dutině. Onemocnění dásní může být dokonce důsledkem problémů se srdcem, cukrovky, hormonálních problémů a potíží se štítnou žlázou.

Jazyk

Oteklý, zarudlý jazyk může být projevem nedostatku vitamínu B6 nebo železa. Naopak bledý jazyk je opět příznakem anémie. Plak na jazyku značí problémy s trávením.

Obrázky: Freepik