Špatný dech není jen důsledkem špatné hygieny. V některých případech může zápach z úst signalizovat vážné onemocnění klíčového orgánu

Špatný dech působí potíže nejen danému člověku, ale i všem v jeho okolí. Existuje mnoho příčin a také mnoho tipů a triků, jak se této nepříjemnosti zbavit. Existuje ovšem jeden konkrétní případ, kdy musíte co nejdříve navštívit lékaře a nechat si zkontrolovat ledviny.

Vážné onemocnění ledvin

V některých výjimečných případech může specifický zápach z úst signalizovat vážné onemocnění ledvin. Myslete ovšem na to, že je to velmi vzácné a ve většině případů špatný dech vyřeší  zlepšení hygieny ústní dutiny nebo návštěva zubního lékaře. Někteří odborníci ovšem říkají, že pokud váš dech páchne, měli byste okamžitě navštívit lékaře. O co se jedná?

Rybí dech může být způsoben selháním ledvin

Pokud váš dech, pot nebo moč páchne jako shnilá ryba, může to být příznakem a důsledkem selhání jater. Ukázala to nová studie, která se objevila ve vědeckém magazínu Hippokratia. Lékaři této poruše říkají trimethylaminurie. Znamená, že tělo nedokáže převést silně zapáchající chemikálii zvanou trimethylamin, která vzniká ve střevě, když bakterie rozkládají určité potraviny. Obvykle je přetvoří na jinou chemickou látku bez zápachu. V důsledku toho vzniká rybí zápach, se kterým se můžete setkat.

Co dalšího způsobuje?

Trimethylaminurie není často spojována se selháním ledvin ani ze strany lékařů. Odborná studie zjistila, že při spojení tohoto příznaku se selháním ledvin byl pacient zbaven nepříjemného příznaku až po transplantaci ledviny.

Jedná se o vzácný jev

Trimethylaminurie je poměrně vzácný stav, se kterým se většina z nás během svého života nikdy nesetká. Poprvé přitom byla zaznamenána lékaři v roce 1970. Od té doby do současnosti bylo zapsáno jen pár set případů této nemoci. Bohužel to z něj dělá velmi závažný stav, protože jej často ignoruje i lékař. Pokud se s tím setkáte, nenechte se odmítnout a trvejte na komplexním vyšetření a testech na selhání ledvin, abyste se ujistili, zda je diagnóza skutečně správná.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Bestlifeonline.com