Specifické příznaky infarktu, které se objevují už několik měsíců před ním. Věnujte jim dostatečnou pozornost, lze je snadno přehlédnout

Srdeční selhání je jednou z nejčastějších příčin úmrtí, každoročně mu podlehne miliony lidí. Dobrou zprávou je, že se infarktu dá předejít včasnou diagnostikou. Varovné signály se totiž mohou objevovat i několik měsíců před samotným srdečním selháním.

Měřte si tep

Pokud máte zvýšené riziko infarktu, hlídejte si svůj tep. Abnormální srdeční tep a nepravidelný srdeční rytmus trvající jednu až dvě minuty může značit blížící se infarkt. Arytmie je často vyvolaná stresem, a to zejména u žen. Pokud náhlé srdeční změny doprovází únava a závratě, okamžitě vyhledejte odbornou pomoc.

Pocení

Lidé, kteří jsou ohrožení infarktem, se mohou potit více než normálně. Bez ohledu na fyzickou námahu nebo okolní teplotu zaznamenávají nadměrné pocení jak ve dne, tak v noci. Tento příznak je častější u žen. Asi 50 % pacientů, kteří utrpěli infarkt, uvádí, že pociťovali bolest břicha, nevolnost, plynatost a žaludeční obtíže několik týdnů před samotným infarktem. Bolest břicha přitom ustupovala a vracela se v intervalech.

Pozor na únavu a dušnost

Únava také více postihuje ženy a může být varovným příznakem infarktu. V takovém případě se budete cítit neobvykle vyčerpaní i bez zdlouhavých nebo namáhavých činností. Únava se také bude den ode dne stupňovat. Tento příznak uvedlo jako symptom 70 % žen po infarktu. U 40 % pacientů, mužů i žen, docházelo k dušnosti, tj. k potížím s hlubokým nádechem a dostatkem vzduchu v plicích. Dušnost se může objevit už půl roku před infarktem.

Problémy se spánkem a koncentrací

Mnoho lidí také hlásilo problémy se spánkem a koncentrací. Objevovala se i nevysvětlitelná silná úzkost. Nespavost související se srdečními problémy zahrnují potíže s usínáním, časté noční probouzení nebo nedostatečně dlouhý spánek. Pozor dávejte i na náhlou změnu kvality vlasů. To sice může být důsledkem stárnutí organismu, v některých případech ale upozorňuje na blížící se infarkt. Odborníci uvádějí, že lidé, kterým náhle začnou vypadávat vlasy, mají v těle vysokou hladinu stresového hormonu kortizolu.

Bolest na hrudi nepodceňujte

Typický příznak, bolest na hrudi, se obvykle objevuje v levé paži, dolní čelisti, krku a žaludku. Může být obtížné tuto bolest identifikovat, protože se často zaměňuje s jinými problémy. V akutním stavu může pomoci aspirin, protože ředí krev a zlepšuje její oběh. Samozřejmě to platí pouze tehdy, když pacient není na některé složky v aspirinu alergický.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Medicalnewstoday.com