Splňte si sen! Pilotem na zkoušku můžete být i vy

Létání lidstvo přitahuje odnepaměti. Vzpomeňte si na Lonarda da Vinci a jeho padák a helikoptéru, vzducholoďě a létající města Julese Verna, nebo bratry Montgolfierovy s prvním horkovzdušným balónem. Dnes už naštěstí máme trochu lepší možnosti. Dopravním letadlem se můžeme snadno přemístit po celé planetě, a pokud toužíme po troše adrenalinu či romantickém zážitku, poslouží nám k tomu jiné vzdušné dopravní prostředky.

Na romantický let je nejlepší volbou horkovzdušný balon. Ten mimochodem létá, pouze když je slunce nízko, tedy ráno při východu či večer při západu. Pokud vám ovšem přijde příliš nezáživné stát hodinu v koši a kochat se přírodou, máte mnoho jiných možností. Tandemový seskok padákem, simulátor letadla, nebo dokonce zážitek pilotem na zkoušku. Zájem o něj v poslední době stoupá.

K pilotování letadla nepotřebujete zkušenosti

Tedy aspoň v případě, že se chcete stát pilotem jen na zkoušku. Pak stačí dojít v určený čas na letiště, absolvovat teoretický úvod o letecké navigaci a palubních přístrojích a posadit se do letadla. Letí se samozřejmě se zkušeným instruktorem. Ten zodpovídá za hladké vzlétnutí, přistání a dohlíží na celý let. Žádnou kritickou situaci samozřejmě nepřipustí. Jinak ale nechá řízení na vás.

Ti náročnější si mohou vyzkoušet i přistání na mezinárodním letišti, a to ne jen tak na ledajakém. Nejznámější společností nabízející tento zážitek je Pilotem na zkoušku. Právě ta dává zákazníkům možnost vybrat si let s přistáním na Letišti Václava Havla po boku obrovských dopravních letadel. Přistává se na runway 24 třeba zrovna za Airbusem ČSA.

Ostatně předtím, než si vůbec let s pilotováním zakoupíte, vás čeká nemálo rozhodování. Můžete řídit skutečné letadlo pilotovat vrtulník, ultralight nebo letadlo Cessna. Na zváženou je také to, odkud poletíte a kam. Létá se z více než deseti letišť po celé ČR.

Let lze pojmout opravdu velkolepě

Ta chvíle, kdy poprvé řídíte letadlo, sledujete palubní přístroje, učíte se zatáčet, měnit výšku a rychlost, je nezapomenutelná nehledě na to, co se nachází pod vámi. Při druhém a každém dalším letu už ale možná budete chtít i pěkný výhled. Pak se nabízí například let nad rakouskými Alpami nebo na dovolenou do Chorvatska k moři. Ne ovšem s deseti velkými kufry, letí se jen s příručním zavazadlem na otočku. Na palubu se také nesmí brát alkohol a jiné omamné látky, ostré předměty apod. Přece jenom jako pilot budete mít v rukou lidské životy.

Kolik taková legrace stojí?

Záleží na mnoha faktorech. Kam chcete letět, v jakém dopravním prostředku a také odkud. Cena se liší i podle letišť, přičemž například ne všude lze létat ve vrtulníku. Počítejte však s částkou v řádech tisíců. S malým letadlem se vejdete i pod čtyři tisíce korun, let s přistáním za Boeingem ČSA stojí nad deset tisíc. Je to málo, nebo moc? Pro někoho příliš, pro jiného, který si vždy chtěl zkusit létat, je to za celoživotní zážitek částka zanedbatelná. A jak jste na tom vy?

Tip: Na letecký zážitek lze zakoupit poukaz, který věnujete někomu blízkému. A jestli si náhodou nejste jistí, zda by dotyčný upřednostnil malé letadlo či vrtulník, nebojte, jde ho vyměnit. Případně jej smění za vyhlídkový let balonem, pokud bude opravdový strašpytel. Ale byla by to škoda!