Spořit si, nebo si půjčit?

Nemáte dostatek úspor na to, abyste si mohli dovolit zvýšené výdaje? Pak si jistě kladete otázku, zda raději počkáte a budete spořit, nebo si půjčíte a vysněné zboží a služby si koupíte ihned. Který přístup dává větší smysl?

Máte vyšší pravidelné výdaje než příjmy?

Začněme situací, kdy vaše výdaje dlouhodobě převyšují příjmy. V takový situacích lidé často sahají po půjčkách, které jim umožní vyplnit mezeru v rozpočtu. Problém je, že nejde o dlouhodobé řešení problému. Taková praxe velice často končí situací, kdy své stávající půjčky lepíte novými a dostáváte se do dluhové pasti.

V takové situaci je tedy lepší šlápnout na brzdu a najít řešení, jak osobní a rodinný rozpočet vyrovnat. Zkuste se třeba zeptat, zda byste v práci nemohli dostat přidáno, případně si zkuste najít práci lépe ohodnocenou. Stejně tak přehodnoťte, zda jsou všechny vaše pravidelné výdaje nezbytné. Každý je většinou schopný určitou úsporu najít. Ideální situace je taková, kdy je váš rodinný rozpočet přebytkový a dokážete tak určité finance pravidelně odkládat stranou. Radíme tedy šetřit a spořit.

Čeká vás významná investice?

Jestliže máte své finance v pořádku, avšak nemáte naspořenou dostatečnou částku pro plánovanou investici, pak už nad půjčkou přemýšlíte správně. Byty i domy dnes stojí řádově miliony korun a zejména mladé páry (dvojnásob pak jedinci) nemají šanci takovou částku v nízkém věku naspořit. Proto dává smysl vyřídit si hypoteční úvěr a koupi nemovitosti financovat s jeho pomocí. Pokud takovou variantu zvažujete, vaše přibližné možnosti vám pomůže spočítat hypoteční kalkulačka.

Podobně je tomu i v případě investic, u kterých můžete očekávat, že vám výrazně usnadní život, nebo zajistí vyšší příjem. Příkladem může být automobil, se kterým budete schopni dojíždět do lépe placené práce. Taková investice dává smysl i v případě, že ji budete financovat půjčkou, protože díky ní získáte něco, co povede ke zvýšení vaší životní úrovně.

Chcete spekulovat na burze?

U spekulativních investic naopak v kombinaci se slovem půjčka svítí velký červený vykřičník. Myslíte si, že dokážete vypůjčený kapitál na burze znásobit a půjčku pak díky tomu bez problémů splatíte? Povést se vám to samozřejmě může, stejně tak se ale může snadno stát, že o peníze přijdete a na krku vám zůstanou těžko splatitelné dluhy.

Pokud tedy chcete investovat na burze, je lepší, pokud na takové investice dokážete nejprve našetřit a následně se budete snažit zhodnotit tu část svých úspor, jejíž ztráta by pro vás nebyla z finančního pohledu život ohrožující ranou.

Zdroj foto: Maitree Rimthong / Shutterstock.com