Správná péče o živý vánoční stromeček, aby vám vydržel krásně zelený až do ledna

Nic není o svátcích příjemnější než živý vánoční stromeček. Vůně, kterou vydává, je neodmyslitelně spojena s kouzlem Vánoc. Chcete-li však jehličí udržet co nejdéle čerstvé, musíte věnovat pozornost několika aspektům. Již ve fázi nákupu stromu posuďte jeho stav. Pokud mu poskytnete optimální teplotu a pravidelné zavlažování, bude vám dělat radost mnohem déle. Jak se starat o živý vánoční stromek?

Co hledat při nákupu vánočního stromku?

Těsně před Vánoci je k dispozici mnoho míst s nabídkou vánočních stromků. Pokud se tedy rozhodnete pro živý vánoční stromeček, věnujte největší pozornost jehličí. Je-li jasně zelené a není povadlé, je to znamení, že strom vám bude sloužit několik týdnů. Nejslabším druhem je smrk ztepilý, nejodolnějším zase jedle.

Jak se starat o živý vánoční stromeček?

Nezapomeňte, že bez ohledu na to, zda si vyberete řezaný strom nebo stromek v květináči, musíte se o něj řádně starat. Pokud si vyberete řezaný strom, ihned po zakoupení jej vložte do kbelíku s vodou. Předtím s ním však několikrát udeřte o zem. Suché jehličí a větvičky opadnou a vás nebude čekat tolik čištění. Je velmi důležité, aby vánoční stromek měl přístup k vodě. Odřízněte suché větvičky a kus kmene. Díky tomu bude pro stromek snazší čerpat vodu. Umístěte stromek do květináče nebo stojanu. Nezapomeňte, že vánoční stromek by měl stát stabilně. Chraňte jej před dětmi a domácími mazlíčky.

Správná teplota

První podmínkou, aby vánoční stromek vydržel co nejdéle, je zajistit jeho optimální teplotu. V místnosti, kde bude stát, by teplota neměla překročit 20 stupňů. V opačném případě můžete očekávat, že rychle ztratí jehličí a uschne. Dejte si také pozor, abyste vánoční stromek neumístili do blízkosti radiátorů. Příliš vysoká teplota přispívá k mnohem rychlejší smrti rostliny.

Systematické zavlažování

Stromky potřebují správné množství vody. Musí být vlažná a odstátá. Doplňujte ji každé dva dny. Půda v květináči by měla být vždy mírně vlhká a v případě řezaného vzorku nesmí hladina vody klesnout příliš na dno. Nezapomeňte také, že vánoční stromek potřebuje hydrataci. Nalijte vodu do láhve s rozprašovačem a důkladně postříkejte jehličí. Dalším způsobem je použití zvlhčovače vzduchu. Je také důležité pravidelně místnost větrat, což zajistí dobrou cirkulaci vzduchu.

Jak hnojit čerstvý vánoční stromek?

Chcete-li vánoční stromek pohnojit, můžete použít hnojivo pro zelené rostliny. Dalším způsobem je použití roztoku na bázi vody, soli a cukru. Stačí přidat lžíci soli a cukru na půl litru vody a pak vše důkladně promíchat. Použijte výživnou směs jednou týdně, aby vám strom zůstal krásně zelený až do ledna.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Goodhousekeeping.com