Pěstitelské rady z tajného almanachu. Péče o vánoční kaktus, aby krásně kvetl po celý rok

Vánoce jsou hned za rohem, takže nastává nejvyšší čas přemýšlet o výzdobě. Vánoční kaktus bude v této roli fungovat perfektně. Je snadné ho pěstovat a může vám kvést po celý rok. Aby se tak ovšem stalo, musíte o něj řádně pečovat. Jakou péči vyžaduje vánoční kaktus?

Co je to vánoční kaktus?

Vánoční kaktus je rostlina často s červenými květy, jak již název napovídá, hojně kupovaná a pěstovaná v období Vánoc. Květy jsou asi 5 cm dlouhé a široké. V závislosti na druhu mohou být bílé, růžové, rudé nebo jasně oranžové.

Jak se o vánoční kaktus starat?

Aby vánoční kaktus kvetl nejen kolem Vánoc, ale po celý rok, je důležité poskytnout mu správné podmínky. Nejprve ho uložte na světlé místo. Teplota v místnosti by se měla pohybovat mezi 18-20 stupni.

Další podmínkou pro hojné kvetení je správné zavlažování vánočního kaktusu. Během zimy jej zalévejte alespoň jednou týdně. Potřebuje správnou vlhkost. Dejte si však pozor, aby nedošlo k namočení květů, mají pak tendenci rychle opadávat.

Vzhledem k tomu, že se jedná o celoročně kvetoucí rostlinu, hnojte ji i v zimě. Používejte přípravky určené pro sukulenty nebo vermikompost.

Domácí hnojivo z banánů

Banány jsou zdrojem draslíku, který rostliny potřebují pro správné kvetení. Tento domácí odvar z banánů bude váš vánoční kaktus milovat. Banánovou slupku vložte do litrové nádoby a zalijte teplou vodou. Odložte sklenici na tmavé a suché místo na 24 hodin. Po uplynutí potřebného času banánovou slupku vyjměte a odvar zřeďte vodou ve stejném poměru. Odložte na 2 dny. Poté je směs připravena k použití.

Co se vánočnímu kaktusu nelíbí?

Vánoční kaktus nesnáší častou změnu místa. To může způsobit, že začne rychle ztrácet květy. Kromě toho se listy zbarví žlutě a opadnou. Tato rostlina také nebude tolerovat přímé slunce nebo nadměrnou vodu v květináči. Proto je důležité, aby měl květináč drenážní otvory ve spodní části. V období „spánku“ ji přesuňte na chladnější místo, v zimním čase opět zpět.

Úvodní obrázek: Empereur Day/Creative Commons Attribution 3.0, Zdroj: Almanac.com