Zdánlivé banmality značící velký problém. Nepříjemné příznaky revmatoidní artritidy, které máme tendenci přehlížet

Revmatoidní artritida je zánětlivé, autoimunitní onemocnění, které postihuje především klouby. V některých případech se zánět kloubů z revmatoidní artritidy může rozšířit do okolních nervů, což vede k jejich poškození, necitlivosti a brnění. Proto by tyto 2 zásadní příznaky nikdy neměly být ignorovány, protože jsou známkou toho, že se revmatoidní artritida pravděpodobně zhoršuje, říká doktorka Marissa Sansone.

Jak určit necitlivost a brnění?

Necitlivost a brnění se mohou objevit samostatně nebo společně, v závislosti na podmínkách, které je způsobují. Necitlivost lze charakterizovat jako ztrátu pocitu v jedné nebo více částech těla. Brnění může být mírné až těžké a obvykle se podobá jakémusi mravenčení, které můžete znát ze situací, kdy si například přeležíte ruku nebo si sedíte na noze. Brnění se vyskytuje nejčastěji v oblastech těla, jako jsou ruce, nohy, dlaně, chodidla a prsty.

Příznaky necitlivosti a brnění u revmatoidní artritidy se mohou lišit v závislosti na rozsahu poškození nebo stlačení nervů, ale mohou zahrnovat následující:

  • Ztrátu citlivosti v daném místě
  • Pocit jako mravenčení
  • Pálení
  • Pocit píchání na kůži
  • Svalovou slabost
  • Citlivost pokožky

Kdy vyhledat naléhavou pomoc?

Necitlivost a brnění v končetinách mohou být příznaky závažnějších stavů, jako je mrtvice nebo srdeční infarkt. Vyhledejte pohotovostní péči, pokud se objeví náhle nebo jsou doprovázeny slabostí, nezřetelnou řečí, závratěmi, bolestmi na hrudi, rozmazaným viděním, abnormálním srdečním rytmem nebo silnou bolestí hlavy.

Jsou necitlivost a brnění příznaky revmatoidní artritidy?

Odpověď je ano. Když zánět kloubů z revmatoidní artritidy postihuje blízké nervy, může vést k poškození nervů nebo kompresi, která způsobuje necitlivost a brnění. Revmatoidní artritida je zánětlivý, autoimunitní stav, jenž způsobuje, že tělo vytváří protilátky, které mylně napadají zdravé klouby. To má za následek bolest kloubů, zánět a otoky, jež postihují klouby a okolní vazy a nervy.

V průběhu času se chrupavka zmenšuje, zužuje prostor mezi kostmi, a tak se klouby mohou stát nestabilními nebo tuhými. Kromě toho se vazy, které spojují kosti k podpoře kloubů, zanítí, v důsledku čehož se uvolňují a jsou méně schopné poskytnout podporu kloubům. To může způsobit, že se klouby posunou mimo svou správnou pozici. Pokud se revmatoidní artritida neléčí, může způsobit trvalé a nevratné poškození kloubů.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Verywellhealth.com