Správná péče vám zajistí jemnou a svěží kůži na loktech

Pokožka na různých částech lidského těla mívá své specifické složení, které určuje, jakým způsobem reaguje na prostředí, v němž se pohybujete. Pokožka na dlaních a prstech je jemná a obsahuje větší množství nervových zakončení, takže je citlivější zejména s ohledem na hmatové vjemy, pokožka na tváři je zas neustále vystavená působení povětrnosti a mnohem více se mastí. Také pokožka nad a pod klouby je typické konkrétními vlastnostmi, které navazují na charakteristické stavy napínání. Speciálním případem je pak pokožka na loktech, která má tendenci se velmi rychle odírat, a navíc mnohem snadněji vysychá, jelikož neobsahuje mazové žlázy, tudíž není dostatečně zvlhčená. Při námaze se tak kůže dostatečně nepromazává a může dojít k jejímu tvrdnutí a popraskání. Jak se tedy o lokty správně starat, aby byly vždy dostatečně jemné?

Péče o kůži na loktech

Zhrubnutí a praskání pokožky na loktech lze snadno předcházet, budete-li dodržovat několik důležitých zásad, jejichž prostřednictvím zajistíte vhodné ošetření problematického místa. Kvalitu pokožky na loktech ovlivňuje nejen péče, ale také stravování, pojďme se tedy podívat, co dělat, aby byla vždy krásná.

Mytí a působení vody, pravidelné ošetřování

Pokožka na loktech zpravidla trpí, je-li vystavena příliš tvrdé vodě po dlouhou dobu. Pokud se rádi koupete nebo trávíte dlouhý čas ve sprše, určitě jí to škodí, jelikož nadměrně bobtná a pak rychle vysychá. Příliš horká chlorovaná voda této části kůže rozhodně neprospívá a po koupeli byste ji měli ošetřit odpovídajícím prostředkem ideálně tělovým mlékem s pH mezi 4 a 6 a s obsahem kyseliny mléčné. Nejen po koupeli, ale také během dne byste kůži na loktech měli promazávat vhodnými přípravky s obsahem tuků – olivového nebo kokosového oleje, či kakaového a bambuckého másla.

Vhodné oblečení

Nosíte-li často dlouhé rukávy, měli byste dbát na to, aby oblečení bylo vyrobeno z přírodních a dotekově příjemných materiálů. Nepoužívejte tkaniny, které by mohly pokožku vysušovat, přímo na tělo. Optimální je se vyhýbat syntetickým látkám, jež mají tendenci ji dráždit, škrábat nebo přehřívat.

Ochrana před povětrností, ošetřování a strava

Kvalitu pokožky ovlivňují také sekundární faktory, jako je povětrnost, nebo výživa z potravin. Při pobytu venku byste pokožku loktů měli chránit proti povětrnost ať už vhodným oděvem, nebo krémem, odumřelé části je vhodné odstraňovat jemným kartáčkem. Pro posílení obohaťte svou stravu o potraviny s vitamíny A a E, a taky zinkem. V případě, že pokožka na loktech neustále schne a tvrdne, přestože se o ni pečlivě staráte, navštivte lékaře. Může to být projevem závažných onemocnění, jako ekzém, cukrovka nebo chudokrevnost.

Obrázky: Freepik