Už žádné jehly a injekce. Inzulín lze inhalovat ústy

Diabetes je nepříjemná nemoc, a to nejen kvůli přísné dietě, kterou je zapotřebí dodržovat, ale také kvůli injekčnímu podání inzulínu. Zapíchnout do svého těla ostrou jehlu je nutnost, kterou si každý diabetik musí zažít, aby zvládl bez obtíží v životě fungovat. Ne každý člověk je toho ale schopen a některým citlivějším povahám injekční aplikace inzulínu dělá potíže i po mnoha letech. Tomu ale může být konec. Vědci totiž vyvinuli alternativu k injekcím – inhalovatelný inzulin!

Inzulín v inhalátoru je malý a praktický

Inhalační inzulin je nová metoda aplikace hormonu, který je v těle zodpovědný za vstřebávání glukózy. Myšlenka na tento způsob jeho užívání je bezmála tak stará, jako inzulín samotný, nicméně až donedávna nebyla technologie natolik pokročilá, aby bylo možné tuto formu užívání použít. První inhalační forma inzulinu byla schválena k prodeji teprve v roce 2006.

Hlavní výhodou inhalačního inzulinu je možnost vyhnout se vpichům injekční jehly pod kůži. Ve skutečnosti se při plicním podání inzulín velmi rychle vstřebává do krve, dokonce rychleji než z podkoží při standardní formě podání. To je ale zároveň i ta problematičtější část inhalačního podání, protože kvůli příliš rychlému vstřebávání nelze zajistit po dostatečně dlouhou dobu přísun základní dávky tohoto hormonu do těla.

Snadná aplikace, problematická kritéria

Přesto, že inhalační forma aplikace inzulínu se na první pohled zdá být velmi výhodná, opak je ve skutečnosti pravdou. Už výše jsme naznačili potíž s jeho dávkování prostřednictvím plicního podání. Kvůli užívání prostřednictvím dýchacích cest je pak kontraindikací kouření i dýchací onemocnění, jako je například astma. Inhalování inzulinu navíc může snižovat kapacitu plic a způsobovat dokonce i potenciálně problematické změny v plicní tkáni, která může teoreticky způsobit i rakovinu plic.

Přesto všechno se jedná o velmi užitečnou pomůcku pro všechny diabetiky, kteří trpí nepřekonatelným psychickým odporem vůči jehlám a také pro ty, kterým se špatně vstřebává inzulin podávaný do podkoží.

Obrázky: Medical Press