Jakkoli se snažíme jít proti času, stárnutí je nevyhnutelné, a to jak na těle, tak v mysli. Na těle se stárnutí projevuje vráskami a ochabnutím kůže, zatímco uvnitř lidského organismu se náš mozek zmenšuje a nadcházející kognitivní úpadek se mnohým zdá děsivý. Můžeme jej však oddálit jednoduchými způsoby, jako je fyzické cvičení, správná výživa, abstinence od kouření a nadměrné konzumace alkoholu a také dobrý spánek. Totéž bychom však měli udělat i se svým vnitřním světem.
Oklamte svou mysl
Zatímco jsme mladí, většina z nás chce vypadat a chovat se jako dospělí. U starších lidí s myslí ostrou jako břitva je tomu naopak, dokud se budou cítit mladí a budou mít stále schopnost dělat věci jako zamlada, mysl zůstane otevřená novým výzvám.
Zůstaňte odolní
Všichni v určitém okamžiku zažijeme ztrátu milovaných osob nebo tělesných funkcí. Důležitá je ale odolnost, tedy zotavení se z ran osudu, které nás vedou k lepší přehlednosti. V tomto světle je důležité vstát a překonat obtíže, které se v našem životě objeví.
Snažte se o emoční rovnováhu
Deprese a úzkost negativně ovlivňují kognitivní funkce, což zahrnuje pokles paměti, koncentrace a rozsahu pozornosti. Trik, jak udržet mysl seniora ve střehu, spočívá v přijetí, že v životě máme pozitivní i negativní pocity a dokážeme takové zkušenosti integrovat do pozitivního celku.
Najděte smysl života
Výzkum ukázal, že smysl života oddaluje nástup demence a úmrtnosti o několik let. I ve stáří může člověk zjistit, že smyslem jeho života je pomáhat druhým nebo předávat své znalosti mladším generacím, například psaním knihy.
Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: independent.co.uk