Šťastný mozek, šťastný život, aneb naučte se, jak zvýšit hladinu dopaminu, hormonu zodpovědného za pocity radosti a spokojenosti

Dopamin je jednou z chemických látek přenášející informace mezi neurony. Pomáhá regulovat pohyb, pozornost, učení a emoční reakce. Jedná se o „hormon štěstí“, jenž je zodpovědný za pocity spokojenosti a potěšení. Naučte se, jak nejlépe zvýšit jeho hladinu a prožívejte život plný radosti a štěstí.

Cvičte denně

Fyzická aktivita stimuluje mozkovou aktivitu. Denní cvičení po dobu 20 minut uvolňuje do mozku dopamin a paradoxně snižuje pocity únavy.

Jezte hodně bílkovin

V potravinách, bohatých na bílkoviny, se nachází aminokyselina zvaná tyrosin, která hraje významnou roli v tvorbě dopaminu. Zvýšení množství tyrosinu ve stravě tedy zároveň zvyšuje hladinu dopaminu v mozku, což podporuje hluboké myšlení a zlepšuje paměť.

Zařaďte do stravy probiotika

Střeva jsou někdy označována jako „druhý mozek“, podpořte proto jejich funkci konzumací probiotik.

Dobře se vyspěte

Hladina dopaminu značně klesá především v noci a dochází tak k narušení přirozených rytmů. Pokud jste nuceni zůstat vzhůru dlouho do noci nebo dokonce nejdete spát vůbec, receptory v mozku se dramaticky sníží.

Poslouchejte hudbu

Poslech hudby je kreativním způsob, jak zvýšit hladinu dopaminu v mozku.

Meditujte

Meditace vám pomůže udržet si pozitivní přístup. Studie ukázala, že během jedné hodiny meditace se zvýší produkce dopaminu o 64% více než po jedné hodině běžného odpočinku.

Zajděte si na masáž

Vysoká hladina dopaminu vyžaduje delší období bez stresu. V takovém případě je dobré začít navštěvovat masážní salóny, kde si můžete dopřát relaxaci a terapii, která vám pomůže zvýšit produkci „hormonu štěstí“.

Procházejte se

Ačkoli jde o jistou formu cvičení, nevyžaduje tolik námahy a úsilí a přesto vám pomůže zvýšit hladinu dopaminu v mozku.

Co vám zajišťuje pocity štěstí a radosti? Máte nějaké své metody, které zde nezazněly? Dejte nám vědět vaše zkušenosti do komentářů a neváhejte článek sdílet mezi svými přáteli a rodinou.

Zdroj: womenworking.com