Stav jazyka odhalí běžné i vážné nemoci. Všímejte si barvy, povlaku i struktury

Jazyk je jednou z těch částí těla, které jsou důležité, ale bývají často opomíjeny, dokud nás na ně neupozorní nějaký problém. Stejně jako ostatní části těla může jazyk vykazovat známky nemoci nebo traumatu, aby nám dal vědět, že s námi něco není v pořádku. Pokud máte tyto příznaky na  jazyku, je to důvod zpozornět – mohou znamenat, že se s vaším tělem děje něco špatného.

Popraskaný jazyk

Praskliny uprostřed vašeho jazyka vznikají obvykle s věkem. Pokud si všimnete trhlin v jazyku, pravděpodobně nepůjde o nic vážného. Je však dobré vědět, že jen asi 2-5 % populace má popraskaný jazyk. Tento rys je často dědičný.  Pokud si ale všimnete trhliny, která je doprovázena nevysvětlitelným otokem obličeje nebo rtů, domluvte si schůzku se svým lékařem. Může to být známka vzácné nemoci zvané Melkerssonův-Rosenthalov syndrom.

Hustý bílý povlak

Silný bílý povlak na jazyku je známkou kvasinkové infekce. Objevuje se nejčastěji u kojenců a malých dětí, ale může se objevit také u těch, kteří nosí zubní protézy, mají oslabený imunitní systém nebo už podobnou infekci někdy prodělali.

Bolavý jazyk

Kousnutí do jazyka může způsobit bolest nebo vředy na jazyku. Obvykle nejde o nic vážného a takové zranění se bude velmi rychle hojit. Pokud se však vřídky objeví bezdůvodně, je dobré zpozornět. Může se jednat o reakci na stres a kyselé potraviny.  Ty mohou situaci také zhoršovat. Pokud vaše boláky nezmizí do dvou týdnů, domluvte si schůzku se svým lékařem. Bolest může být také známkou rakoviny ústní dutiny.

Vlnité okraje jazyka

Pokud jsou okraje vašeho jazyka vroubkované nebo zvlněné, může to znamenat, že váš jazyk je oteklý. Otok způsobí, že se jazyk více přitlačí na vaše zuby a ty vytvoří zářezy. Obvykle se otok vyskytuje jako důsledek alergie, problémů se štítnou žlázou, horečky nebo dehydratace. Raději navštivte svého lékaře, abyste zjistili, co tento stav způsobuje.

Bílé skvrny

Bílé skvrny, které se objevují na boku nebo na kořeni jazyka, mohou být známkou leukoplakie, reakce na dlouhodobé podráždění jazyka. Neustálé podráždění způsobí, že se buňky v postižené oblasti množí více než obvykle, což má za následek vznik bílé skvrny. Nejde vždy o zdravotní problém, ale může to být výchozí bod pro pozdější rozvoj rakoviny. Poraďte se se svým lékařem, zda nejde o něco vážnějšího.

Růžový a mírně hrbolatý jazyk

Skvělá zpráva: pokud je váš jazyk růžový a hrbolatý, nemusíte se ničeho obávat. Malé hrbolky na jazyku se nazývají papily. Zachycují jídlo, aby bylo snazší jej pokousat, a také obsahují vaše chuťové pohárky. Nejvíce reagují na sladké a kyselé chutě.

Červený jazyk a horečka

Pokud se váš jazyk nebo jazyk vašeho dítěte změní na tmavý odstín červené a doprovází ho vysoká horečka, okamžitě kontaktujte lékaře. Může to být známka velmi vážné streptokokové infekce nebo tzv. Kawasakiho choroby, která postihuje cévy. Kawasakiho choroba je neinfekční autoimunitní onemocnění, které se vyskytuje u dětí mladších osmi let. Pokud se u vašeho dítěte vyskytnou tyto příznaky, navštivte pediatra.

Úvodní obrázek: Shutterstock, Zdroj: Webmd.com