Mastné onemocnění jater neboli steatóza je v současné době jednou z nejčastějších příčin chronického onemocnění jater po celém světě a postihuje přibližně jednu čtvrtinu celkové populace. Přestože je z 90% na vině alkohol, i jedince, kteří se sotva dotknou skleničky vína, může postihnout mastné onemocnění jater. Jakkoli se počet pacientů může zdát alarmující, data z nedávné studie nabízejí naději na zvrácení nemoci. Chtě nechtě, musíte si kontrolovat tělesnou hmotnost.
Rizikové faktory
Onemocnění je spojeno se sedavým životným stylem a přejídáním, proto je pro prevenci nemoci zásadní kontrola hmotnosti. Tento postup bez dozoru odborníka na výživu, abyste udrželi normální hmotnost, je však považován za velmi náročný. Doposud se cvičení doporučovalo jako doplňková aktivita spolu s dietou při hubnutí, ale zdá se, že jeho výhody ovlivňují zdraví pacientů samy o sobě.
Výsledky studie
Studie porovnávala údaje u obézních Japonců s nealkoholickým mastným onemocněním jater, kteří podstoupili tříměsíční cvičební program společně se zdravou stravou. Byly monitorovány jaterní parametry, redukce tukové tkáně, nárůst svalové hmoty, zánět a oxidační stres.
Vědci zjistili, že fyzická aktivita měla vliv na udržení valové hmoty i při mírném snížení tělesné hmotnosti a tuku. Cvičební program snížil steatózu jater o 9,5%, tuhost jater o 6,8% a jaterní fibrózu o 16,4%. Bohužel se často necháme od cvičení a zdravé stravy odradit, protože nevidíme výrazné změny ve své tělesné hmotnosti. Ovšem mírné až výživné cvičení by mělo být začleněno do všech způsobů léčby nealkoholického mastného onemocnění jater a pacienti by měli v takovém stylu života pokračovat bez ohledu na to, zdali hubnou či nikoli.
Úvodní obrázek: Freepik, Zdroj: Webmd.com